derginizi internetten okuyabilirsiniz


Yazarlar
Ayse Perin (Tatari)
İzmir ve Marka Kent Olgusu
Avram Ventura
Karanlığa tutacağımız ışık
Gülhan Berkman Yakar
Çünkü siz buna değersiniz
Günter Soydanbay
İzmir’in atıl alanlarını yeşil mekana çevirmek
Hasibe Özdemir
Bankın boş tarafı
Levent Akgerman
Fiat Lux!
Burcu Atatür
Kararsızım
Resat Kutucular
Gündemle başa çıkabilmek için
Şükran Yücel
Bir Delinin Hatıra Defteri
Yayın Kurulu
Medya özgür müdür?

 

 

 

 

 
Yayın Kurulu
Medya özgür müdür?
Medya özgür değilse, toplumsal özgürlüklerin temeli yerinden oynamış demektir Sansür her daim otoriter rejimlerin silahı olmuştur. Althusser’in “Devletin İdeolojik Aygıtları”nda yazdığı gibi medya da böyle yönetimlerde iktidarın kendi söylemlerini yaymak için kullandığı araçlardan biri olur. Baskıcı rejimler, muhalif olan tüm kesimlere karşı son derece sert önlemler alır ama en çok gazetecileredi devamı...

 
KENT REHBERİ
 Konser
 Sergi
 Sinema
 Söyleşi
 Tiyatro
Mekanlar


Sinema Fragman
IRON MAN 3

Max Maceraları: Dinoterra

AYIN MEKANLARI

CLİNİC BAR


Laboratuvar tüplerinde, enjektörlerde ikram votkalar, steteskop’lu, doktor önlüklü garsonlar… Gazi Kadınlar Sokağı’nın yeni mekanı Clinic’e hoş geldiniz. Dr. Emek Atlas, Dr. Tolga Öz’le beraber Sinan Baydar ve İrfan Sarı’nın ortaklaşa açtıkları bu çiçeği burnunda mekan, farklı tarzı ile sokağın diğer eğlence merkezlerinden hemen ayrılıyor. Gazi Kadınlar Sokağı’na girdiğinizde birbirinin aynı barların önünden geçerken kapısında beyaz önlüklü garsonları görünce bir an sokağa bir sağlık merkezi açılmış zannedebilirsiniz. Aldanmayın, orası da son derece şık bir bar, girip bir masaya oturmanızı tavsiye ederiz, birazdan “doktorlar” sizinle ilgilenecekler ve tedavinizi düzenleyecekler. Laboratuvar tüplerinde, enjektörlerle gelen shut ikramlar size farklı bir mekanda olduğunuzu hemen hissettiriyor, belirtelim. Ortaklardan Dr. Emek Atlas, "Öğrencilik yıllarından beri kafamızda böyle bir mekan açma fikri vardı, 20 yıllık geçmişi olan 4 arkadaş olarak şimdi bu projemizi hayata geçirdik. Türkiye’de şu an bir örneği olmayan konseptte kapılarımızı açtık. Aynı zamanda başarılı bir Beyin Cerrahı olan, dünya müzik listelerinde ilk 50’ye girmeyi başarmış prodüksiyonları bulunan Dj Doctor Zagor’un (Op. Dr. Özgür Akşan) her hafta sonu performans sergilediği Clinic eğlenmeyi seven insanların çok ilgisini çekiyor. Farklı ve sıcak bir ortamda güzel bir gece geçirmek isterseniz, sizleri de mutlaka bekliyoruz" diyor.

Siz de tüplerden ve enjektörlerden farklı kokteyller denemek isterseniz, Clinic Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden Gazi Kadınlar Sokağı’na girdiğinizde sol kolda. Haftanın 7 günü, saat 18 den gece 03’e kadar açık…

Clinic Bar
Kıbrısşehitleri caddesi
Gazi Kadınlar Sokağı

Alsancak

12 OCAKBAŞI

Ocakbaşı konsepti son dönemin popüler restoran anlayışlarından. Ancak bu mekanların hep salaş, ara sokak mekanları olma şartı artık yok desek yanlış olmaz. Son derece lüks ortamlarda, etin ve lezzetin hakkı verilerek de ocakbaşı kültürü yaşatılabiliyor. Bunun en güzel örneklerinden biri Bayraklı Tower’da ilk yılını doldurmak üzere olan 12 Ocakbaşı. İzmir’in ilk yerleşim yerlerinden biri olarak öne çıkan Bayraklı ve çevresi günümüzde yeni şehircilik anlayışı ile daha da önem kazanıyor. Bu yeni dizaynın aktörleri de yavaş yavaş yerlerini alırken; 12 Ocakbaşı; yöresel kebap, zengin meze çeşitleri ve baklavanın tadının titizlik, zarafet ve güvenle buluştuğu, sizlere en iyilerini sunmayı ilke edinerek lezzet kapılarını açmış bir restoran. Hizmet anlayışı ve lezzeti ile farklılık yaratıp, sıcak bir ortamda keyifli vakitler geçirmenizi sağlamayı ve İzmir’de ilk tercih edilen ET Restoranı olmayı hedefleyen 12 Ocakbaşı, iş yemekleri, tanıtım etkinlikleri ve özel grup toplantıları için beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Aradığınız kaliteli ortam ve lezzetli etler ise, doğru adrestesiniz.

 

Adana 25 TL

Tepsi kaburga 4 kişilik 100 TL

Mezeler 8 - 10 TL

İçli köfte 5 TL

Küşleme 39 TL

Tatlı 5 - 8 TL

 

12 Ocakbaşı

Bayraklı Tower, Ankara Caddesi 81, K1/170

Telefon 232.400-1200

www.12ocakbasi.com.tr

 


Yakındaki Etkinlikler
Tiyatro - 28 Ocak 
 
Sinema - 29 Ocak 
 
Konser - 30 Ocak 
 
Sergi - Ocak Boyunca 
 
Sergi - 1-31 Ocak 
 
Konser - 31 Ocak 
 
Tiyatro - 23-24-30-31 Ocak ve 1 Şubat 
 
Konser - 9 Ocak-14 Şubat 
 
Söyleşi - Her Perşembe 
 
 İlk Sayfa      Son Sayfa       Şu anda bulunduğunuz sayfa: 1/1

OCAK 2015
 
Yeni bir yıla umutlarla dolu bir başlanğıç yapmanızı dilerken, size ağırlıklı olarak tarih kokan bir sayı sunuyoruz...

Medyanın susturulduğu bir ülkede kim özgür kalabilir?

 

Gazetecilerin yazdıkları iki satır eleştiri bile dava yolunun açılmasını sağlıyor artık. O olmasa işten çıkartılıyor, saf dışı ediliyorlar. Bu ne kadar tehlikeli, farkında değiliz. Ancak medyanın susturulduğu bir ülkede kimse özgür değildir.


SEMT FORUMU
Altındağ'dan Kokluca'ya...

Kuşbakışı seyrediyor İzmir’i. Ama sadece seyretmekle yetiniyor.

 

Verimli topraklarında tarım yapılan bereketli günlerden işçi mahallerine dönüşen, yoksullaştıkça kenarda kalan, görünmez olan bir semt.

 

Kokluca’dan Altındağ’a doğru kurulan kompozisyon, bu hikâyelerle örülü.


TAN GAZETESİ BASKINI

Yokuşun Başı: Demokrasi Mücadelesinde; Tan Gazetesi
Tarih Vakfı, İstanbul’da bir zamanlar Tan Matbaası’nın bulunduğu yerde yeni açılan Tan Evi’nde, Türkiye demokrasi ve basın yayın tarihinin önemli dönemeçlerinden birini; Tan gazetesinin demokrasi ve basın özgürlüğü serüvenini ele alan bir sergi hazırladı.

OLTEN FİLARMONİ

Ceyhan Olten: “Bugünlerde en çok zarafete ihtiyacımız var”
Ceyhan ve Fatma Olten İzmir’de bir Sanat Okulu, bir Filarmoni Orkestrası ve bir de Quartet kurdu. "Çünkü şu sıra en çok zarafete ihtiyacımız var. Daha önemlisi sanata yatırım en az endüstri yatırımları kadar önemli" diyorlar…

ÇİZGİ ROMAN: BAYKUŞ

Levent İşlek, çizgi roman hak ettiği yeri bulsun diye 10 yıl önce İzmir’de bir ilke imza atarak Baykuş’u açtı. Bir dükkânı ve tüm rafları çizgi romana ayırdı. İlgi beklediğinden fazla oldu. “Özellikle” diyor İşlek: “Son bir-iki yıldır büyük bir talep artışı var.”

 

ÇİKOLATANIN

YERLİ TARİHİ

Saadet Özen’in kaleminden “Çukulata – Çikolatanın Yerli Tarihi” adlı Yapı Kredi Yayınlarından çıkan kitabına Nestlé hem arşivini açmış hem de kitaba destek vermiş. Saadet Özen bu kitapta Osmanlı’dan Cumhuriyet Türkiye’sine kadar çikolata üretimini, tüketimini, reklamlarını, çikolatanın mutlulukla birlikte anılmasının nedenlerini, savaş zamanlarında çikolatayı ele almış.
 

ELVEDA İZMİR

Hüzünlü bir veda; Elveda İzmir

Gül Altuna Doyranlı, satır aralarında 1900'lerin kozmopolit İzmir'inden izler taşıyan bir aşk romanı ile karşımızda...

SOSYAL MEDYADA

BİR ESKİCİ

Sosyal medyayı iş sahası haline dönüştüren Canan Akça Yılmaz, Instagram hesabından yaptığı satışlarla kendine bir gelir kapısı sağlamış. 38 yaşındaki Yılmaz kendi hikayesini anlatıyor


Ayın filmi: Dönüm Noktası
Günaydın Vietnam (1987), Yağmur Adam (1988),  Bugsy (1991),  Kardeş Gibiydiler (1996) ve Başkanın Adamları (1997) gibi unutulmaz filmleriyle tanınan Oscar Ödüllü Amerikalı yönetmen Barry Levinson, bu ay yeni filmi Dönüm Noktası (2014) ile beyazperdeye geri dönüyor. Filmde, yaşı ilerledikçe alameti farikasını kaybeden aktör Simon Axler’in hikayesi anlatılıyor.

 
 

Havra Sokağı'na uğramayı unutmayın!

Kemeraltı’na gidin ve Havra Sokağı’na uğramayı ihmal etmeyin. İzmir’in en eski sokaklarından birinde, balığından helvasına meyvesinden peynirine ucuz ve taze ürünler alın. Nostalji, alışveriş ve bu kente bir vefa borcunuz olsun…

KAFE KİVOTO FACİASI

1870’lerin başlarında İzmir sahilinde bulunan kahvehanelerin en ünlüleri, Kaptan Paolo, Kivoto (Arche) ve Belle Vue idi. Kaptan Paolo İngiliz İskelesi denilen yerdeydi. Yunan ve Alman konsolosluklarının arasında Kivoto yer alıyordu. Daha ileride, Belle Vue yer almaktaydı. Bunlar dışında, Alcazar, Poseidon, Levantino, Papasilipo gibi kafeler de bulunuyordu. Ancak Kaptan Paolo, Kivoto ve Belle Vue, bunlardan farklı olarak deniz kıyısında değil, ‘denizin içinde’ydi.

 MARAKESH'TE
"YSL'NİN BAHÇESİNDE"

Yves Saint Lauren’in küllerinin serpildiği bahçede…
Kente akşam saatlerinde vardıysanız, vakit kaybetmeden Medina’ya gidip bölgenin enerjisine ve kışkırtıcı güzelliğine takılın. İncik-boncuklar, sokak ressamları, seyyar lokantalar ve renk renk giysiler; ne ararsanız var. Dahası Afrika’nın çeşitli yerlerinden gelen yılan oynatıcıları, akrobatlar, ateş yutanlar, zenneler, şifacılar, falcılar, hikâye anlatıcılar, dansçılar ve müzisyenlerle dopdolu bu meydan, hava kararmaya başlayınca koskocaman bir açık hava lokantasına dönüşüyor.

KEMERALTI ÇARŞISINA

HÜZÜNLÜ BİR VEDA

Kemeraltı’nda bir kumaşçı daha

72 yıl sonra veda ediyor

"Kumaşçılar sıra sıra o zaman. Müşteriler de İzmir’in köklü aileleri hep. Zuhal Yorgancıoğlu da bir numaralı müşterimdi. İkbal’de iken Marika Corsini çok alışveriş yapardı. Kumaşları evine götürürdüm. Karşıyakalılar bile bana geliyordu. Benden sonra Alsancak’taki terzi Ester’e giderlerdi, iyi bir terziydi. Söke ya da Ödemiş’ten bir aile kızını evlendireceği zaman 15-20 kişi gelirlerdi. Akrabaya, sülaleye dahi kumaş alınırdı. Aile reisi devreye girer, hanımı beğenir, sülaleye çeşit çeşit hediyelik kumaş seçilirdi.”

ANNESİNİN KIZI
LEZZETLERİ

Nene: Matrona D. Stavrakis
Torun: Eva Kaskani Durkan Yılbaşı Ekmeği/Tatlı Ekmek

Bu ekmek tarifi Ildırı’dan Koyun Adası’na (Oinousses) göç eden Nenemin bizlere devrettiği geleneksel bir tariftir. Benim Nenem her yılbaşında bu ekmeği yapardı. Çünkü çok eski bir Yunan geleneğidir.

 

YENİ YILDA 5. ROMAN
SELİM ÇİPRUT

“As Maça”, “Cıva”, “Ben Cognatus, Rüya Tanrısıyım”, “Sazan Mevsimi” ve şimdi de sırada beşinci roman var: “CIIVA” Aynı zamanda senaryo yazarı olan Selim Çiprut, “Mayıs ayına bir aksilik olmazsa senaryosunu yazdığım bir aşk filmi vizyona girecek” diyor.

 

DOĞUM FOTOĞRAFLARI

Şehnaz Kınacı ile
“gerçeğe en yakın pozlar”

Düğün ve doğum gibi en stresli, aynı zamanda en özel anlarda yanınızda olup, her anı kayda geçiriyor.


“Nefes verdiğiniz sürece ney öğrenme süreci devam eder”

Kızlarağası Hanı ikinci katında bulunan Mansûr Ney Atölyesi’nin sahibi Neyzen Muharrem Sönmez ile ney, ney öğrenme, ney açma üzerine konuştuk.

 

1900'LERDE İZMİR

SPORDA DA ÖNCÜ KENT

İzmir’de boks, eskrim ve
bisiklet sporları

1890’ların ilk yıllarında modern spor oyunlarını Osmanlı İmparatorluğu’na taşıyan şehir İzmir olmuştur. Boks, eskrim ve bisiklet sporlarının ilk başlangıcını Orhan Beşikçi yazdı.


PARMA APARTMANI'NDA
ZAMAN YOLCULUĞU

Yeni bir tarih öğrenme metodu “Zaman Yolculuğu”…

İstanbul bir imparatorluk başkenti olarak 1700’lü yıllarda batıya açılmaya başlarken, ülkelerindeki çalkantılardan kaçıp gelen Macarlar, Polonyalılar, Fransızlar ve İtalyanlar da İstanbul ve İzmir gibi liman kentlerine göç edip, hayatlarını buralarda yeniden kurdular. Bu ailelerden İtalyan Parma Ailesi’nin bir üyesi; Paul Parma, yıllar içinde Osmanlı padişah ve şehzadelerinin terzisi hatta sarayın birçok konuda tedarikçisi olacaktı...

Sinema Cenneti İzmir (40)
Karşıyaka Sinemaları

Dizimizin 40. bölümünde söz yeniden Karşıyaka sinemalarında. Karşıyaka, yakın yıllara değin, karşısındaki kıyı kadar köklü sanat hareketlerinin var olduğu bir bölge değildi. Günümüzde, binası deprem yönetmeliği nedeniyle yıkılmış olduğu için temsiller veremeyen Devlet Tiyatrosu'nun bile ancak 1986 yılında perde açabildiği Karşıyaka'da uzun yıllar hemen tek eğlence kışlık ve yazlık sinemalar olmuştur.


ARKA SOKAKLARDA
ŞEHİR KEŞİFLERİ

Rotamıza güzel bir kahvaltıyla başlamaya ne dersiniz? Fırıncala'nın önünden geçerken gelen mis gibi kokular kayıtsız kalmamızı engelliyor ve kendimizi içeride buluyoruz.

Awake,  İzmir için bir ilk! Konsepti ve sundukları ile İzmir'de "İstanbul havası" estiriyor.

İzmir'de sınırlı sayıda bulunan sergi salonlarına bir yenisi daha eklenmiş; Eski bir Rum evine açılmış Galeri A.

Wok To Go, sağlıklı başladığımız günümüz için uygun bir alternatif. Alternatif, jazz, blues, balkan, etnik deneysel tınılar eşliğinde kendi kitlesi olan Cinatı'nda akşam 20:00'den sonra canlı müzik de başlıyor.

HAYATİ MİSMAN

BİR GRAVÜR USTASI

Kadınları, kuşları, renkleri kucaklayan bir sanatçı Hayati Misman

Ülkemizdeki özgün baskı sanatçıları arasında metal gravürün tüm olanaklarını ustaca kullanarak gravür baskının inceliklerini özümleyenlerin arasında sayılması gerekenlerden biri olan  Hayati Misman, bu daldaki başarısını gerek ülkemizde gerekse yurtdışında aldığı ödüllerle süsleyerek kendini yeterince kanıtlamıştır.

LOZAN MÜBADİLLERİ
HASRETİN İKİ YAKASI

Lozan Mübadilleri Vakfı, mübadil aileler ile birlikte bir kültür mirasının gelecek kuşaklara aktarılması için önemli projeler geliştiriyor. “Mübadil Aile Öyküleri”, “Hasretin İki Yakası” ve daha fazlası...


ESPERANTO

Öğrenmesi kolay, yapay dil...

1887’de yaratılan yapay bir dil olan Esperanto, bugün Türkiye’de de konuşuluyor. Esperantistler her yıl kongre yapıyor. Çünkü en kolay öğrenilen dil bu. Daha önemlisi dünya genelinde büyük bir sosyal ağa dâhil oluyorsunuz. Kamboçya’ya gitseniz, bir Esperantist sizi evinde konuk ediyor.

 

 

 

Sayfa tıklanma sayısı; Günlük:11, Aylık:8133, Yıllık:8133, Toplam:980787. Sitede şu anda 1 kişi bulunmaktadır.

info@izmirlife.com.tr | tel. (232) 446 35 09 - 10 | faks (232) 483 7731

İzmir Life Dergisi T.C. yasalarına uygun olarak yayımlanmaktadır.
Dergide ve veb sitesinde yayımlanan yazı, fotoğraf ve grafiklerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.