Yazarlar
Ayse Perin (Tatari)
Efes ve Dünya Miras Listesi
Avram Ventura
Dostlarla Birlikte
Gülhan Berkman Yakar
Lades Olmam! Çünkü "Mutluluk Aklımda"
Hasibe Özdemir
Işıkları Yakın, Yoklama Var!
Burcu Atatür
Eylül
Resat Kutucular
Aynı Çeşme'ye Bakarken
Sükran Yücel
Barış, Sil Baştan
Yayin Kurulu
1 Kasım’a giderken…
Yayin Kurulu
1 Kasım’a giderken…
7 Haziran seçimlerinden sonra ülke sürreal bir film setine dönüştü. Bir anda çatışma başladı, ardından sokaklar karıştı ve en önemlisi 7 Haziran sonuçları için “saylanmaz” denildi. Şimdi böyle bir senaryo içinde yeniden sandık başına gidiyoruz. Peki, ulaşılmak istenen sonuç nedir? Anket şirketlerinin seçim araştırmaları ortadayken iktidar ne planlıyor olabilir? 1 Kasım’da seçim olacak mı, seçim gü devamı...

 
Mekanlar
Sinema
Ayın Mekanları Şafak Pide

İzmir’desiniz ve yolunuz Antalya, Aydın ya da Denizli…Hatta Marmaris veya Bodrum…Yani İzmir’den güneye araçla gidiyor ve İzmir Aydın Otoyolunu kullanıyorsanız, Germencik çıkışından çıkın, eski yol üzerinden yolunuza devam edin, sizi İncirliova karşılayacak. Ordan arabayla 5 dakikalık mesafede bulunan Koçarlı’ya kırın direksiyonunuzu, merkezdeki belediye binasını bulun ve aracınızı park edin. Hemen belediye binasının çaprazında bulunan Karacasulu Şafak Pide, öğle yemeği için size tavsiyemizdir, pişman olmayacaksınız. Tam 50 yıldır aynı yerde hizmet veren bu pide salonu, Aydın ve İzmir başta olmak üzere birçok şehirden insanların uğrak yeri. Tahinli, kesikli (çökelek), şam işi ve künarlı-tahinli pidesi ile yani Aydın Denizli bölgesine özgü pide çeşitleri farklı bir damak tadı sunuyor size. Künar ne derseniz, bildiğimiz çam fıstığı. Koçarlı’da üretilen, kendi özel mahsulleri olan bu çam fıstığının bölgedeki adı künar. Tabi klasik kuşbaşılı ve kıymalı pideleri de mevcut. Tüm ürünlerin elde hazırlanması ve her malzemede maksimum özen gösterilmesi 50 yıllık tarihin başlıca sebebi. Haftanın 7 günü, sabah 8 akşam 9.30 arası hizmet veren Şafak Pide, her gün çıkardığı 300’ün üzerinde pidelerden birini tatmanız için sizi bekliyor. Hadi kırın direksiyonu Koçarlı’ya, sonra zaten müdavim olacaksınız… Adres: Orta Mahalle Terzioğlu Caddesi No:36 Koçarlı Aydın Telefon: 256 761 40 75

KALİMERA

Kızlarağası Hanı’nın Konak tarafından çıktığınızda hemen sağa dönerseniz, solda sizi karşılayacak bir mekan var, karşı kıyıdan esintiler taşıyan; Kalimera… 7 yıldır rum meyhanesi tadında müşterilerini ağırlayan Kalimera’nınelbetteki ana menüsü balık üzerine. 10-12 çeşit meze arasında ise ön plana çıkan karides-kalamarla beraber mekana özel girit dolması, sahanaki isimli rum mezesi ve Papagiannis isimli yoğurtlu tahinli patlıcan ezme, bir yunan tavernası havasını damağınıza taşıyor. Naci-Sevim Günaydın çiftinin işlettiği mekanda kış sezonunda Cuma Cumartesi günleri sirtaki gecesi de düzenlenecek. Haftanın 7 günü öğlen itibariyle servise başlanan Kalimera Balık Lokantası, gece ise kapılarını saat 12’de kapatıyor. Eklemeden geçmeyelim, mezgit tava ve ızgaranın yanında Kalimera’nınspesiallerinden biri olan sardalyaşiş’i mutlaka deneyin. Adres: 871 sokak No:10 Kemeraltı İzmir Telefon: 232 482 27 00 232 484 27 28 Menü: Mezeler 6-35 tl Grek Usulü Ahtapot Izgara 35 tl Kağıtta Levrek 30 tl Deniz Mahsülleri Güveç 35 tl Sardalya Izgara Şiş 12 tl Mezgit Izgara 18 tl Hamsi tava 12 tl Salatalar 6-18 tl


Yakındaki Etkinlikler
Sergi - 29 Eylül - 14 Ekim 2015 
 
Konser - 12 Eylül ve 14 Kasım 
 
Spor-Koşu - Her Pazartesi 
 
 İlk Sayfa      Son Sayfa       Şu anda bulunduğunuz sayfa: 1/1

EKİM 2015
7 Haziran seçimlerinden sonra ülke sürreal bir film setine dönüştü. Bir anda çatışma başladı, ardından sokaklar karıştı ve en önemlisi 7 Haziran sonuçları için “saylanmaz” denildi. Şimdi böyle bir senaryo içinde yeniden sandık başına gidiyoruz. Peki, ulaşılmak istenen sonuç nedir?
   

YOLDA OLMAK YAŞAMIN KENDİSİDİR

Gezginler, her şeyi geride bırakıp yeni öykülere yelken açarlar. Güneş Akdoğan da onlardan biri. Ona göre yolda olmak, yaşamın ta kendisi. “Sürekli ilerlediğiniz bir yol var, ileride neler olduğunu, başınıza neler geleceğini asla kestiremediğiniz bir yolculukta olduğunuzu hayal edin” diye anlatmaya başlıyor; gerisi muazzam hikâyelerle örülü…


MİTHATPAŞA SAHİLİNE

“YENİ BİR SOLUK”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mithatpaşa Parkı önünde tasarladığı karayolu alt geçidi için çalışmalarını sürdürüyor. Alanda bulunan ağaçlar fidanlığa taşınarak rehabilite ediliyor ve imalat bitiminde yine aynı bölgeye dikilecek. Alt geçidin üstünde ise farklı tasarım ve peyzajlarıyla denize kesintisiz ulaşımın sağlandığı yepyeni bir meydan oluşturulacak.

 

 

DÜNYADAN NOTLAR
Danimarka, yenilenebilir enerji konusunda her geçen gün gelişen alt yapısıyla birçok ülkeye örnek olacak çalışmalar yürütüyor. Enerji ihtiyacının yüzde 140’ını rüzgar enerjisinden karşılayan ülke, enerji fazlasının yüzde 80’ini Almanya ve Norveç arasında eşit olarak bölüştürülüp, kalan enerjiyi de İsveç’e veriyor.

 

Sinema Cenneti İzmir (48)

 GAZOZ

Ekim ayı, İzmir'in yazlık sinemalar cenneti olduğu dönemde, bu sinemaların o sezondaki son günlerinin gelmiş olduğu ay demekti. Genelde 1 Mayıs'tan itibaren birer birer açılmaya başlayan yazlıklardan dayanabilenler, sezonu 29 Ekim gecesi gösterdikleri filmlerle sonlandırırlardı. Yani Ekim ayı yazlıkların sezonlarının sonuydu. Biz de Ekim yazımızda özellikle yazlık sinemaların vazgeçilmez içeceği olan gazozu anlatmayı sürdürelim.


YAZAR

HAKAN BIÇAKCI

Hakan Bıçakcı kitaplarında topluma yabancılaşan insanları, hikâyelerdeki büyük boşlukları konu alıyor. “İnsanın kötü ve karanlık yönüne eğilen romanları, öyküleri ve filmleri seviyorum” diyor.

 

HEYKEL SUITES

İzmir'de turizm sektörüne yeni bir soluk getirmek amacıyla özel dizayn ve müşteri odaklı konseptiyle HEYKEL SUITES Aparts&Residence İzmir'in kalbi Pasaportta açıldı.

 

DRINK N'DRAW

ÇİZERKEN EĞLENİN!

Dünyanın pek çok yerinde düzenlenen Drink N'Draw etkinliği bir yıldır İzmir'de de gerçekleştiriliyor. Grubun kurucu üyesi Süleyman Ozan Sarı, eşi Emel Alp Sarı ve Gökhan Erbaş'ın başlattığı etkinlik bugün otuz kişilik bir ekiple çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

L’AGORA OLD TOWN HOTEL & BAZAAR

Havra Sokağı dediğimiz zaman tüm İzmirlinin aklına balıkçıları, meyve-sebzecileri, sakatatçıları gelir. Sokağa ismini veren, bölgede bulunan havralar bile nerdeyse gölgede kalmıştır. İşte bu İzmir’in en önemli noktalarından birinde, bir otel ve çarşı açılıyor, L’Agora Old Town Hotel & Bazaar.


ANNESİNİN KIZI'NDAN

LEZZEt tarİFlerİ

Bu ayki söyleşimizi mutfak ve yemeğe dair anılarını Annesinin Kızı kitabı için bizimle paylaşan Tülin Ünal’la yaptık. Domatesin en lezzetli zamanları bitmeden menemenimizi fırına verdik. Çırpma adıyla bilinen bu yöresel lezzetin yanına, bahçedeki asmadan son koruk nefirgelerini topladık, Koruk Cacığımızı da yapıverdik. Sezonu bitmek üzere olan ürüne bizim yörede nefirge diyoruz.

 

 YAĞMUR ÖZTÜRK
BALKAN ŞAMPİYONU
Türkiye Binicilik Federasyonu tarafından düzenlenen, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Türkiye’den binicilerin katıldığı atların balesi olarak da tanımlanan dresaj (At Terbiyesi) Balkan Şampiyonası finalinde Yıldızlar Ferdi Balkan Şampiyonluğu’nda Yağmur Öztürk birinci, İrem Kaplan ikinci, Debi Haviyo üçüncü oldu.

 YİYECEĞİ ÇÖPE ATMA

Yılda 805 milyon insanın yetersiz beslendiği, yaklaşık 10 milyon insanın ise açlık ve yetersiz beslenmeden hayatını kaybettiği bilinmesine ragmen, yıllık 1,3 milyar ton gıdanın israf edildiği tahmin ediliyor. Bu israfın ekonomik değeri ise 1 trilyon dolar.

 

DOĞA TALANINA KARŞI
ÜÇ BEŞ AĞAÇ KERVANI

Üç Beş Ağaç Kervanı, en iyi bildikleri iş olan sanat ile "Doğa talanına karşı bir siper" oluşturma fikriyle yollara düştü.

 

GRUP EFEDRİN

Sevgi Candan: “Anestezi ekibinin tohumlarını ektiği ve büyüyerek çoğaldığı grubumuzun adı anestezi altında tansiyonu düşenler için kullanılan ilaç Efedrin'den alıyor. Adımız gibiyiz kısacası.”
 

ESKİ BİR SAHAF,
YENİ YAYINEVİ...

Duvar Yayınevi, 23 yıldır sürdürdüğü kitapçılık serüvenine 2008'de yayıncılığı da ekledi ve İzmirli yazarlarla el ele verip kitap dünyasına 40 yeni çalışma kazandırdı. Biz de onlarla Türkiye'deki okur kitlesi, yayın evlerinin durumu, yeni ve eski kitaplar hakkında konuştuk.


 

ESKİ İZMİR SAATLERİNİN

KURTULUŞ ÖYKÜSÜ

Mekanik saatlerden önce bazı büyük camilerde namaz vaktini tayin eden muvakkitler, muvakkitlerin sanatlarını icra ettikleri muvakkithaneler bulunurdu. Mekanik saatler çıkınca zamanla bu meslek unutuldu. İzmir muvakkithanelerine ve son muvakkit’ine başka bir yazımda yer vereceğim.
 

ESKİYLE YENİYİ YAŞAYIN

HAVANART ANTİK&TASARIM

Eylül ayı içerisinde Güzelbahçe’de çok farklı bir mobilyacı açıldı: HavanArt. Daha doğrusu mobilya tasarım atölyesi desek daha yerinde bir ifade olur. Eski eşyaların yeniden tasarlanıp sunulduğu bu mekanda masadan konsola, aynadan sandığa birçok ürün bulmak mümkün.

 

İLETİŞİM SOHBETLERİ
BERNA KUMAŞ SİPAHİ
Bu ayki “İletişim Sohbetleri” konuğum İzmir’de mihenk taşı niteliğinde kurumlarda görev yapmış ve pek çok projeyle çalıştığı kurumların imajlarına önemli katkılarda bulunan Berna Kumaş Sipahi.

HER YERDE KİTAP,
HER ZAMAN KİTAP
Ağaç olan kitaplar, kitap okuyarak bedava seyahat eden insanlar ve ekolojik kütüphaneler. Hepsi insanlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için…
 
GENÇ BİR YETENEK:

DOĞUKAN KURAN

Genç yaşında opera sanatını yurtiçinde ve yurtdışında sayısız ödülle taçlandıran genç bir adam Doğukan... Sanatçı olmanın epeyce zor olduğu şu günlerde işine sıkıca tutunmuş. Türkiye'nin yetiştirdiği bu genç değerin alışagelmişin ötesinde ilerleyen başarı serüvenini okurken kendinizden bir şeyler bulacağınıza eminiz...


ARKA SOKAK KEŞİFLERİ

 Yaz bittiyse spora başlayabilir miyiz? Aslında biz sıcaklardan spor yapamıyorduk, yoksa oldukça atletik insanlarız. Neyse geç olsa da bir yerden başlamakta fayda var. En keyifli yürüyüş rotalarından biri olan Bostanlı-Mavişehir parkurunda 1 saatlik sabah yürüyüşümüzü tamamladıktan sonra köprüden içeriye doğru devam edelim…


 

 

Sayfa tıklanma sayısı; Günlük:43, Aylık:1553, Yıllık:96704, Toplam:1069358. Sitede şu anda 1 kişi bulunmaktadır.

info@izmirlife.com.tr | tel. (232) 446 35 09 - 10 | faks (232) 483 7731

İzmir Life Dergisi T.C. yasalarına uygun olarak yayımlanmaktadır.
Dergide ve veb sitesinde yayımlanan yazı, fotoğraf ve grafiklerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.