HAZİRAN 2019 Keyifli bir yaz başlangıcı olsun diyoruz. İzmir'in buluşma noktası olan Konak meydanına çıktık. Keyifli söyleşiler yaptık... Güzel bir Haziran sayısı oldu...
KONAK MEYDANIKONAK MEYDANI"İzmir'in buluşma noktası" KONAK Kentlerin nabzı oralarda yükselir. Meydanlar kentlerin buluşma noktalarıdır... Kente giriş kapılarıdır... Kentlerin sosyalleşme mekanlarıdır... Konak Meydanı'nda ilk cinayet Sarı Kışla'nın yıkılması ile başlamış, sonrasında ise Belediye binası ile birlikte yanyana inşa edilen 2 resmi bina meydanın üstüne tüy dikmiştir.
GAZİ'NİN ÇİFTLİKLERİGAZİAtatürk denince akla sadece Ankara’daki Orman Çiftliği geliyor ama Gazi’nin Türkiye’de endüstriyel tarıma yönelik girişimleri Ankara ile sınırlı değildir. Mustafa Kemal, Türk çiftçisine örnek teşkil etmesi için Ankara’da Gazi Orman Çiftliği, Yalova’da Baltacı, Silifke’de Tekir, Tarsus’ta Piloğlu, Dörtyol’da Karabasmak gibi çiftlikleri yurdun değişik bölgelerinde faaliyete geçirmiştir. Tam liste yazının içinde… Bu ay çiftliklerin bir bölümünün hikayesini anlatacağım.
ONLİNE ALIŞVERİŞONLİNE ALIŞVERİŞAlışveriş davranışlarımız değişti, değişecek... Dünya tahmin edilemez bir hızla değişiyor. Mobil uygulamaların alışkanlıklarımızı nasıl değiştirdiğini bir düşünün. Artık İnstagram’dan bile alışveriş yapabiliyorsunuz. Taksiciler Uber yüzünden işsiz kalma tehdidiyle karşı karşıya... Yemeksepeti’nden binlerce restorana tek tıkla ulaşabiliyorsunuz. Bu değişimden perakende sektörünün etkilenmemesi beklenemezdi. Tüm dünyada perakende sektörü hızlı ve sürekli bir değişim içinde.
JOCELYNE VE PASTALARIJOCELYNE VE PASTALARIHarika lezzetlere dönüşen bir pasta serüveninin kahramanı JOCELYNE EDİZEL n İzmir'de Jocelyne'in pastaları dediğiniz zaman akan sular durur. Hani bir pasta için "çok hafif, bütün tatları yerli yerinde ve lezzetli" dersiniz ya... İşte Jocelyne'in pastalarını tariflerken bu sözlerin bile yetersiz kaldığını ancak bir meyveli pastanın ilk parçasını ağzınıza aldığınızda anlarsınız. Jocelyne Edizel'in evine Aykut Uslutekin ile birlikte konuk olduk ve yarattığı bu lezzet şöleninin hikayesini ilk günlerinden başlayarak dinledik...
NECDET KESTELLİNECDET KESTELLİNECDET KESTELLİ: "Dünya tenisinde ön sıralara çıkmak için kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz. Yeni projelerimizi alışkanlıklarımıza, insanlarımıza ve ihtiyaçlarımıza göre derleyip ehil ellere teslim ederek uygulamaya başlanırsa ileriye umutla bakabiliriz." Bu sayımızda İzmir'in en beyefendi simalarından biri olan Necdet Kestelli ile buluşturuyoruz sizleri. Alsancak'ta uzun yıllardan bu yana ulaşım aracı olarak bisikleti tercih eden ve İzmir'de tenis denince ilk akla gelen isimlerden biri olan Kestelli ile tenis sporunun ülkemizde gelişmesi ağırlıklı bir söyleşi yaptık.
SOTA ALAÇATI Ayın MekanıSOTA ALAÇATISota Alaçatı Kabukları kırmaya gelin... Alaçatı’nın tek canlı kabuklu deniz ürünleri restoranı SOTA Alaçatı, yaratıcı menüsüyle deniz mahsulü sevenlerin kalbini fethediyor. Afrodizyak tepsileri, mavi yengeç, canlı ıstakoz ve istiridye, Çeşme ve Karaburun Yarımadası’nın en güzel karidesleri, kerevizli kremalı siyah midye, langusta ve karavida… Nadir bulunan lezzetleri aynı tabakta buluşturan SOTA Alaçatı, yaza özel hazırladığı set menüleriyle de dikkat çekiyor. Deniz mahsulleriyle bezenmiş menüsünü Ege yöresinden en özel mezelerle ve butik üretim yapan üreticilerden tedarik edilen şaraplarla zenginleştiren SOTA Alaçatı, haftanın 4 günü canlı müzikle misafirlerini eğlenceye doyuruyor. Her Çarşamba ve Cuma Nurzat - Esra Band, Her Perşembe ve Cumartesi ise Billur Koyuncu’nun sahne alacağı müzik programları 1 Haziran'da başlıyor. Ayrıcalıklar SOTA Alaçatı’da! İlklerin restoranı Sota Alaçatı; kusursuz hizmet anlayışı, modern sunumları ve canlı müzik performanslarıyla sizi kabuklarınızı kıracağınız yepyeni bir dünya ile tanıştırıyor. Üstelik tüm bunları çok özel fırsatlarla sunuyor. Amex, Gastro Club, Tav Passaport, Shop and Fly, Shop and Miles gibi ayrıcalıklı kart sahiplerine özel indirimler hazırlayan SOTA Alaçatı ayrıca, Pazartesi’den Cuma’ya 15:30-18:30 saatleri arasında bu kartlara sahip olmayanlar için de özel indirim uyguluyor. Tüm hafta boyunca 12.30-00.30 saatleri arasında hizmet veren SOTA Alaçatı’da benzersiz kabuklu deniz mahsulleri deneyimleri sizi bekliyor. Alaçatı’nın merkezinde her yere yürüme mesafesindeki SOTA Alaçatı misafirlerine Ateş Otoparkı ücretsiz. Sota Alaçatı Yeni Mecidiye Mah. 11039 Sokak No18 Telefon 232.716 95 85
MURANO'S ALAÇATI Ayın MekanıMURANOMurano’s Alaçatı İzmir’in İtalyanı Alaçatı’da Bayraklı’da İtalyan mutfağını meraklılarına sunan Murano’s, İtalyan esintisini Alaçatı’ya taşıdı. Adını İtalya’nın ünlü Murano Adası’ndan alan Murano's Alaçatı'nın işletmecisi Fulya Perçin Yonuk ve şef ortağı Gökçen Yıldırım, "Alaçatı'da İtalya rüzgarı esecek" diyor. Yaz sezonunu boyunca özel ürünlerle hizmet vereceklerini söyleyen Yonuk, Murano's olarak ekmeklerini kendilerinin yaptığını, zeytinyağını ise aile çiftiğinden getirerek sunduklarını, mutfaklarında yerel üretici ile çalıştıklarını belirtti. Yonuk “Kuşkonmazlı rizotto, enginarlı makarna yapıyoruz. Her bir tabakta yaratıcı dokunuşlar var, bir araya gelmeyeceği düşünülen malzemeleri bir arada kullanmayı seviyoruz” diye konuştu. SİCİLYA'DAN ALAÇATI'YA TRANSFER Yeni menü de deniz mahsüllü makarnalar, ördek ve et yemeklerinin yanında İtalya mutfağından da özel lezzetler olduğunu belirten Yonuk "Bunlardan biri Sicilya’dan öğrenip Çeşme’ye kazandırdığımız dışı ançüezli, parmesan ve baharatlarla kaplanmış bonfile. Muhteşem bir lezzet. Yiyenlerin tadı damağında kalacak” dedi. TAZE TAZE En iyi malzeme ile en yalın şekilde pişirmeye özen gösterdiklerini söyleyen şef Gökçen Yıldırım ise her ürünün el emeği ve taze olduğuna dikkat çekerek “Ekmeğimizi, makarnaları ve odun fırınında pişirdiğimiz pizzaların hamurunu günlük olarak kendimiz yapıyoruz. Taze makarna yapımı şu anda İzmir’in hiçbir yerinde yok. Bu müthiş lezzetler iyi bir işçilik ve çok vakit gerektiriyor. Alaçatı'ya özel taze bir makarnamız da var. Taze karidesli maskarpon dolgulu fagotini bu yıl Alaçatı'nın en güzel lezzetleri arasında olacak" diye konuştu. Murano’s Alaçatı Limonaia Butik Otel 12055 Sokak No 1 Alaçatı Çeşme Telefon 538. 844 7776
MENEMENMENEMENMenemencilere yol kılavuzu İzmirlilerin bilinçaltında bir soru işaretidir: Menemen ilçesiyle menemenin ilişkisi nedir ya da var mıdır? Cevap hep merak konusu olmuştur. Evet, Menemen ilçemiz ile vazgeçilmez ağız tadımız menemen arasındaki ilişki, organik bir aidiyet ilişkisi midir yoksa platonik bir yakıştırma mı? Menemen, zengin-fakir, evli-bekâr, yaşlı-genç, herkesin ve her yaşın günün her saatinde ya da herhangi bir saatinde yolunun kesiştiği, her bütçeye uygun ve şiirlere konu bir yemektir. 7/24 yenmeye hazırdır, mideye cila hükmündedir. Üzerinde pek durmasak ta adının, kökeninin hikâyesi ile dünya mutfaklarındaki yeri bastırılmış bir merakın muhatabıdır. Kuru fasulyenin ardından en çok hayrana sahiptir. Yumurta başroldedir ama oyun kurucu domatestir. Lezzeti basitliğinde gizlidir, “iyi aşçı olmak” iyi menemen yapmak için yeterli değildir. İşin püf noktaları çoktur.
CEZMİ BASKINCEZMİ BASKINCEZMİ BASKIN: "Dünya tiyatrosu; dilsiz oyunlar yapıyor, dansla tiyatroyu birleştiriyor, sinemaya yaklaşıyor, sahneye 4. boyut getirmeye çalışıyor, tiyatroyu seyirci, oyuncu ayrımından kurtarıyor, mobil tiyatroları öne çıkarıyor. Bizim gideceğimiz daha çok yol var." Ankara Sanat Tiyatrosu'nda 25 yıl sahne alan usta tiyatrocu Cezmi Baskın ile Türk tiyatrosunun sorunları ile başlayan, gençlerin tiyatroya ilgisi, dünya tiyatrosundaki gelişmelere uzanan, içinde hoş anıları, hikayeleri barındıran bir söyleşi yaptık. Keyifle okuyacağınızı umuyoruz.
NÜZHET AYETULLAH SUMERNÜZHET AYETULLAH SUMERTürk resminin büyük ustası Basmane'de doğmuştu PROF. NÜZHET AYETULLAH SUMER Renkçi yönüyle tanınan bir portre ve natürmort ressamı olarak tanınan Prof. Nüzhet Ayetullah Sumer'in İzmirli olduğunu pek çok kişi biliyor ama Basmane doğumlu olduğu kim biliyor? Türk resminin büyük ustası Prof. Nüzhet Ayetullah Sumer’in çocukluk ve gençlik yıllarını, sanat yaşamını torunu Hasan Aslan Akpınar’la konuştuk. Sizi kentimizin değerlerinden biri olan sanatçı dedesinin yaşam kesitlerini kendine özgü bir dille anlatan Sayın Akpınar ile baş başa bırakıyoruz.
ROTA HAZİRANROTA HAZİRANGeçmişin izinde Fethiye: Amintas’tan Tlos’a Yaşadığımız coğrafyada tarihin izlerini sürebilmek için, kimi zamanlar etrafımızda görülmeyi bekleyen ipuçlarını aramamız yeterli. Kimi zamanlar ise tarihe dokunabilmek küçük bir yolculuk kadar yakın bizlere. Üzerine defalarca yazılıp çizilmiş, destanlarda dile gelmiş bir medeniyete gideceğiz bugün; günümüz sınırlarıyla Muğla’nın güneydoğusundan, Antalya’nın batısına kadar uzanan Likya’ya. Ünlü tarihçi Herodot, Likya’nın başkenti Patara’nın bulunduğu Kalkan bölgesi için “dünyanın yıldızlara en yakın yeri” demiştir. Yolum şimdilik Kalkan’a kadar uzanmasa da, Fethiye için de aynı düşünceyi paylaşmamak elde değil. Geceleri tüm görkemiyle gökyüzünü süsleyen parlak yıldızlarla, gündüzleri ise doğanın en canlı renkleriyle süslenmiş Fethiye; doğayla tarihi buluşturarak büyülüyor ruhumuzu. Bizler Likya’ya adım atmak için İzmir’den Kaçkar Derneği ile çıktık yola. Dernek için her yıl Likya Yolu’nda yürümek, günün sonunda bizleri saran mavi denizlerde serinlemek bir gelenek haline dönüştü.
TUĞRUL KESKİNTUĞRUL KESKİN"Hayatla Yüzleşen" anlatılar raflarda... Şair yazar Tuğrul Keskin’den yeni kitap: “Sussam Gönül Razı Değil” AŞK, ŞİİR VE GELECEK Şair Tuğrul Keskin’in hayatı sorgulayan yazıları “Sussam Gönül Razı Değil” adıyla kitaplaştı. Everest yayınları tarafından yayınlanan “Deneme-Anlatı” türündeki kitap, şairin bu türde yayınlanan ilk kitabı olma özelliği taşıyor. Kırk yıldır şiirler yazan ve bu türde on beş kitabı bulunan şairin yeni kitabı; hayat, aşk, şiir, gelecek ve içinden geçtiğimiz sıkıntılı zamanlara ilişkin çözümler öneriyor. İnsanın her sıkıntı ve karanlıktan çıkışının yine kendi içinde durmaksızın yanıp/sönen fenerde gizli olduğunu söyleyen yazılar, okura, umut ve aydınlık bir gelecek önermesinde bulunuyor.
E-DERGİ İzmir Life şimdi internette.
Tıklayın, okuyun...
Güncel sayıya göz atın
SİNEMALAR
AYIN MEKANLARI HAZİRAN 2019 MURANO'S ALAÇATI

Murano’s Alaçatı İzmir’in İtalyanı Alaçatı’da Bayraklı’da İtalyan mutfağını meraklılarına sunan Murano’s, İtalyan esintisini Alaçatı’ya taşıdı. Adını İtalya’nın ünlü Murano Adası’ndan alan Murano's Alaçatı'nın işletmecisi Fulya Perçin Yonuk ve şef ortağı Gökçen Yıldırım, "Alaçatı'da İtalya rüzgarı esecek" diyor. Yaz sezonunu boyunca özel ürünlerle hizmet vereceklerini söyleyen Yonuk, Murano's olarak ekmeklerini kendilerinin yaptığını, zeytinyağını ise aile çiftiğinden getirerek sunduklarını, mutfaklarında yerel üretici ile çalıştıklarını belirtti. Yonuk “Kuşkonmazlı rizotto, enginarlı makarna yapıyoruz. Her bir tabakta yaratıcı dokunuşlar var, bir araya gelmeyeceği düşünülen malzemeleri bir arada kullanmayı seviyoruz” diye konuştu. SİCİLYA'DAN ALAÇATI'YA TRANSFER Yeni menü de deniz mahsüllü makarnalar, ördek ve et yemeklerinin yanında İtalya mutfağından da özel lezzetler olduğunu belirten Yonuk "Bunlardan biri Sicilya’dan öğrenip Çeşme’ye kazandırdığımız dışı ançüezli, parmesan ve baharatlarla kaplanmış bonfile. Muhteşem bir lezzet. Yiyenlerin tadı damağında kalacak” dedi. TAZE TAZE En iyi malzeme ile en yalın şekilde pişirmeye özen gösterdiklerini söyleyen şef Gökçen Yıldırım ise her ürünün el emeği ve taze olduğuna dikkat çekerek “Ekmeğimizi, makarnaları ve odun fırınında pişirdiğimiz pizzaların hamurunu günlük olarak kendimiz yapıyoruz. Taze makarna yapımı şu anda İzmir’in hiçbir yerinde yok. Bu müthiş lezzetler iyi bir işçilik ve çok vakit gerektiriyor. Alaçatı'ya özel taze bir makarnamız da var. Taze karidesli maskarpon dolgulu fagotini bu yıl Alaçatı'nın en güzel lezzetleri arasında olacak" diye konuştu. Murano’s Alaçatı Limonaia Butik Otel 12055 Sokak No 1 Alaçatı Çeşme Telefon 538. 844 7776

SOTA ALAÇATI

Sota Alaçatı Kabukları kırmaya gelin... Alaçatı’nın tek canlı kabuklu deniz ürünleri restoranı SOTA Alaçatı, yaratıcı menüsüyle deniz mahsulü sevenlerin kalbini fethediyor. Afrodizyak tepsileri, mavi yengeç, canlı ıstakoz ve istiridye, Çeşme ve Karaburun Yarımadası’nın en güzel karidesleri, kerevizli kremalı siyah midye, langusta ve karavida… Nadir bulunan lezzetleri aynı tabakta buluşturan SOTA Alaçatı, yaza özel hazırladığı set menüleriyle de dikkat çekiyor. Deniz mahsulleriyle bezenmiş menüsünü Ege yöresinden en özel mezelerle ve butik üretim yapan üreticilerden tedarik edilen şaraplarla zenginleştiren SOTA Alaçatı, haftanın 4 günü canlı müzikle misafirlerini eğlenceye doyuruyor. Her Çarşamba ve Cuma Nurzat - Esra Band, Her Perşembe ve Cumartesi ise Billur Koyuncu’nun sahne alacağı müzik programları 1 Haziran'da başlıyor. Ayrıcalıklar SOTA Alaçatı’da! İlklerin restoranı Sota Alaçatı; kusursuz hizmet anlayışı, modern sunumları ve canlı müzik performanslarıyla sizi kabuklarınızı kıracağınız yepyeni bir dünya ile tanıştırıyor. Üstelik tüm bunları çok özel fırsatlarla sunuyor. Amex, Gastro Club, Tav Passaport, Shop and Fly, Shop and Miles gibi ayrıcalıklı kart sahiplerine özel indirimler hazırlayan SOTA Alaçatı ayrıca, Pazartesi’den Cuma’ya 15:30-18:30 saatleri arasında bu kartlara sahip olmayanlar için de özel indirim uyguluyor. Tüm hafta boyunca 12.30-00.30 saatleri arasında hizmet veren SOTA Alaçatı’da benzersiz kabuklu deniz mahsulleri deneyimleri sizi bekliyor. Alaçatı’nın merkezinde her yere yürüme mesafesindeki SOTA Alaçatı misafirlerine Ateş Otoparkı ücretsiz. Sota Alaçatı Yeni Mecidiye Mah. 11039 Sokak No18 Telefon 232.716 95 85

zala balayage hair extensions balmain hair extensions clip in hair extensions uk best hair mask for fine hair how to make a ponytail wig cap hair extensions uk tresemme hair dryer boots black bridesmaids hairstyles hair extensions selena gomez hair clips 2018 vine mink brazilian hair 9a real hair wigs uk