OCAK 2019 Yeni yıl yine umutlarla başlıyor. Biz umutların yanına mutlaka hedefleri de koymamız gerektiğine inanıyoruz. Bu sayıda İzmir'de 2004 yılından bu yana başkanlık yapan Aziz Kocaoğlu'nun son zamanlarda yaptığı hizmetlere ilişkin söylemlerinden bazılarını sizlerle paylaşmak istedik. Baykan Kocaoğlu'nun vedası yanı sıra Girit 1898 Türklerin idamı yazısı da ilginizi çekecektir. İyi okumalar
KEYİFLİ BİR VEDA!KEYİFLİ BİR VEDA!İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu 2004 baharında başlayan ve 3 dönem süren başkanlık görevini yine bir bahar mevsimi başlanğıcında bırakmaya hazırlanıyor. Başkan'ın ilçelerden başlayan veda ziyaretleri görünen o ki seçim çalışmaları ile de örtüşerek İzmir sokaklarında 3 ay sürecek gibi... İzmir tarihinde en uzun başkanlık dönemlerinden birini geçiren Aziz Kocaoğlu'nun İzmir'e dair söylemlerinden bir derleme sunuyoruz sizlere...
BUCA'DAN CHAPLİN'EBUCARoman çocukların filmi Cannes ve Altın Kedi’ye hazırlanıyor Buca Belediyesi’nin Charlie Caplin Etüd Meslek ve Sanat Atölyesi, Roman çocukların içindeki sanat aşkını ortaya çıkardı. Atölyede eğitim alan roman çocuklar Merkeze adını veren Charlie Caplin’i konu alan kısa film çekti. Ünlü oyuncu Cezmi Baskın’ın da rol aldığı senaryosu ve oyuncu kadrosu roman çocuklar tarafından oluşturulan kısa film muhteşem gala gecesiyle izleyiciyle buluştu. “Buca’dan Chaplin’e” isimli film, Cannes ve Altın Kedi gibi film festivallerinde Buca’yı temsil edecek. İnsana dokunan ve eğitimi ön planda tutan projeleriyle dikkat çeken Buca Belediyesi’nin, roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Göksu Mahallesi’ne kazandırdığı Charlie Chaplin Etüt Meslek ve Sanat Atölyesi, roman vatandaşların hayatına yepyeni bir boyut kazandırdı. Atölyede, ingilizce, resim, satranç, drama, matematik gibi birçok branşta eğitim alan çocuklar, içlerinde doğan sanat sevgisini kısa filmle taçlandırdı. Film çekme isteğiyle hummalı bir çalışmaya girişen Roman çocuklar önce Atölye eğitmenlerinin düzenlediği atölye çalışmalarıyla senaryolarını hazırladı. Çoğunluğu Roman çocuklardan oluşan oyuncu ve teknik destek kadrosuyla yola çıkan çocuklar hiç tecrübeleri olmamasına rağmen büyük bir cesaret gösterip, kısa sürede rollerine ve oyunculuğa adapte olurken, mahalle halkı da çekimlere büyük destek verdi. Ünlü oyuncu Cezmi Baskın da Roman çocukların film projesine katılarak oyunculuğu ve tecrübesiyle büyük değer kattı. Buca Belediyesi’nin desteği İzmir’in yetiştirdiği yeni kuşak yönetmenlerden Yusuf Saygı’nın yönetmenliğinde muhteşem bir kısa film çeken çocuklar, “Buca’dan Chaplin’e “ adını verdikleri kısa filmi Merkeze adını veren Charlie Chaplin’in ölüm yıldönümünde düzenledikleri gala gecesiyle izleyiciye sundu.
GİRİT 1898 TÜRKLERİN İDAMIGİRİT 1898 TÜRKLERİN İDAMIOsmanlı dönemi Girit tarihinde en önemli olaylar; adanın Venediklilerden alınmasının 24 yıl sürmesi ve 1770’de Çeşme’de Osmanlı donanmasının Ruslar tarafından yakılması sonrası Daskalo Yannis (Öğretmen Yani) önderliğinde başlayan ve adanın kaybedilmesine kadar Rumların 143 yıl süren ayaklanmalarıdır. 400 yılı aşkın süren Venedik egemenliği döneminde de, adada 20 kadar ayaklanma çıkmıştı. Venedikliler adayı sadece bir sömürge olarak görüp, Ortodoksları Katolik olmaya zorlarken, Türkler buraya yerleşerek vatan bilmişler, Ortodoksların dinine ve diline müdahale etmemişlerdi. Ayaklananların önde gelen destekçileri devlete ve şahıslara karşı yükümlülüklerini yerine getirmek istemeyen borçlu Rumlardı. Zenginler, alacaklı Türkleri adayı terke zorlayarak borçlarından kurtulmayı düşünürken, topraksız ve fakir olanlar ise çetelere katılarak mallara el koymayı hedefliyorlardı. Türkler, o zamana kadar bilmedikleri, bugüne kadar da öğrenemedikleri bir savaş türüyle karşı karşıya bulunuyorlardı. “Terör ve propaganda”.
AYDIN BUĞRA İLTERAYDIN BUĞRA İLTEREGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter: "Enseyi karartma lüksümüz yok! Atatürk ilkelerine sıkı sıkıya sarılarak ekonomiyi ilerleteceğiz." Aktif ve fahri olmak üzere 650 civarı üyesi bulunan, küçük, orta, büyük işletmelerden oluşan 3.100'e yakın şirketi kapsayan, yaklaşık 110.000 kişilik istihdama ilişkin bir üretim gücünü temsil eden EGİAD Ege Genç İşadamları Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, enflasyonda hızlı bir yükselişin olduğu, yabancı sermaye girişinin azaldığı, iç talebin daralıp işsizliğin artmaya başladığı zorlu bir yılı değerlendirdi. Yönetişim hataları ekonominin temellerini aşındırdı Mayıs ayından itibaren ülke olarak ekonomik sıkıntılar ile mücadele edildiğinin altını çizen İlter, krizi tetikleyen unsurlar olarak yurt içi ve yurt dışı farklı etkenlerin yanında, idari, siyasi ve yönetişim alanında yapılan hataların ekonominin temellerini aşındırmasında önemli bir rol oynadığını vurguladı. İlter, “Bugün baktığımızda, nakit sıkışıklığı her sektörü etkiliyor. Bankalardaki kaynak sıkıntısı, bizlere finansmana erişimde güçlükler yaşatıyor. Kredi daralmasını en etkili şekilde hissediyoruz, 7-8 aylık dönemde faizler 12-13 puan, kur %40 arttı. Elektrik fiyatlarındaki yükseliş sanayicimizi zorluyor. Ekonominin can damarı olan KOBİLER için sorunlar daha da ciddi ve kritik boyutta. KOBİLER ödeme ve tahsilat sorunları, konkordatolar ve KDV sorunları dahil bir dizi sorunla boğuşuyor. Reel sektör önünü görmekte zorlanıyor. Yüksek işsizlik ve enflasyon satın alma gücümüzü düşürmekte. Düşen talep ise şirketlerimizi daha da zora sokabilir. Finans sektörünün doğru araçlarla desteklenmesi ve reel sektör ile finans sektörünün sarmal halinde yaşadığı sorunlar engellenmeli” dedi.
DAVRAS'TA KAYAK MEVSİMİDAVRASDavras'ta kayak Kayak aynı zamanda bir dostluk şöleni, arkadaşlar ve sevdiklerinizle paylaşılacak çok keyifli zamanlarla dolu bir şölen bu... Ülkemizde Ocak-Şubat ayları kayak sporunun en yoğun yapıldığı aylar. Biz şimdi sizi Ege ve Akdeniz bölgelerinin birleşme noktasında bir kayak merkezine davet etmek istiyoruz. Anadolu’muzun güzelliklerle dolu “Göller Bölgesi”nde Isparta’daki kayak merkezi Davras’a gidiyoruz birlikte. Yörenin coğrafi güzellikleri ve doğal zenginliği ile büyülenmeye hazırlanın…
ZİHNİ DERİNZİHNİ DERİNZihni Derin, Rize)nin çay serüveni İzmirlife dergisinde 2019 yılında Türkiye’de Tarımı yeniden yaratan cumhuriyetçileri konu etmek istiyorum. Kuşkusuz Cumhuriyetin tarım politikalarının yaratıcısı Büyük Atatürk’tür ama ürün bazında çaba harcayanların da anılması gerekti… Bu sayımızın konuğu Bedri Rahmi’nin giriş şiirinde sorduğu gibi, “Rize’de çayı kim buldu Rize’de?” diye sorup devam ettiği “sessiz sedasız kumral kumral, demlenen mübarek adam” Zihni Derin. Zihni Derin’in girişimleri öncesi, yalnızca Rize’de değil, Türkiye’de de çay tarımı yoktu. Bugün çayın toplumsal yaşamımızda kapladığı yeri düşünürsek, bu girişimin, kazandırdığı ekonomik değer ve açılım daha iyi anlaşılır. “Bir yörenin yazgısını değiştiren bir önder olabilir mi?” sorusuna verilecek, en iyi örneklerden biri, Zihni Derin’dir (1880 Muğla-1965 Ankara). Hem eğitimini ve hem de yaşamını tarıma adamış olan bu örnek kişi, Rize’nin de yazgısını değiştirmiştir. Ama Türkiye’de birçok olumlu girişimde olduğu gibi, bu değişim kolay olmamıştır. Bu değişimde “önder” kişilik olarak ortaya çıkması, onun karakteriyle yakından ilgilidir. Zihni Derin’in karakterini ortaya koyan bazı köşe taşlarını şöyle sıralayabiliriz: Bursa’da 1914-20 yıları arasında kimya dersi okuyan öğrencileri kendisine “Kibrit-i Hadid” lakabını takmışlardı. Demir kükürdü demek olan Arapça kökenli bu eski terimdeki “Hadid” aynı zamanda “hiddetli ve öfkeli” anlamını da veriyordu. Zihni Derin gerçekten çabuk parlayıp çabuk sönenlerdendi. Tarım Genel Müfettişi iken gittiği Batum’daki konsolosumuzu “uyuşuk olduğu için”, zamanın Başbakanına şifreli telgrafla şikayet etmiş ve değiştirilmesini istemiş. Ankara’dan Rize’ye atanan tarım memurlarından kimisini verilen işleri yapamayacak kadar züppe bulduğu için vapura bindirip kendi eliyle bakanlığa göndermiştir. İnatçı ve tuttuğunu koparan bir yapısı vardı. Zorluklardan yılmaz ve doğru bildiğini sonuna kadar savunurdu. Zihni Derin’in tükenmez bir enerjisi ve paylaşımcı bir yapısı vardı. Birlikte çalıştığı arkadaşlarıyla, “çay tarımı ve sanatı” hakkındaki bilgi notlarını paylaşıyor; çaya ait teknikler üzerinde durularak uygulamaya en elverişli olan kuramsala ve uygulamalı yöntemleri birlikte saptıyorlardı. Bu arada laboratuvar çalışmaları sürdürülüyordu.
ASTROLOG FİLİZ ÖZKOLASTROLOG FİLİZ ÖZKOLAstrolog Filiz Özkol: "2019 Yılında birçok yönden dünyamızı değişim bekliyor. Sanat patlamaları ve duygularda devrim görülüyor." Yeni bir yıl geldi. Hepimizin yeni bir yıldan farklı farklı beklentilerimiz var. Sınırsız hayallerimiz dans ediyor düşüncelerimizde... Bunların ne kadarı gerçekleşecek? Bu yıl dünyada, ülkemizde neler olacak? Biz neler yaşayacağız? Biz sorduk, Ünlü Astrolog Filiz Özkol cevapladı... Bakalım sizin hayalleriniz cevapların içinde var mı?
PADELPADELPadel Tenis, Squash ve Badminton karışımı bir raket sporu olan Padel, dünya şampiyonaları ve turnuvaları yapılan popüler bir spor olarak yükselse de, Türkiye’de henüz yeterince tanınmıyor. 1974'te bir İspanya şehri olan Marbella'da ilk Padel Kulübü’nü kuran Meksikalı Enrique Corcuera tarafından icat edilen bu spor dalı, İspanya’da popülerleşerek kısa sürede Avrupa ve ABD’ye yayıldı. Son derece eğlenceli ve herkesin oynayabileceği bir spor olan Padel, günümüzde 10 milyondan fazla sporcu tarafından oynanıyor ve dünyanın en hızlı büyüyen spor dalı olarak biliniyor. Tenis raketine göre daha küçük raketlerin kullanıldığı Padel’da, özel vuruş teknikleri uygulanıyor, hızlı düşünme ve karar verme yeteneği önem kazanıyor. Tenise göre daha küçük kortta oynanabilen ve filenin de tenis kortuna göre daha aşağıda olduğu Padel, Squash gibi fiziksel güç gerektirmediği için de her yaştan oyuncu için ideal bir spor olarak kabul ediliyor.
BELGRADBELGRADBelgrad Belgrad, hem İstanbul’a hem de Avrupa başkentlerine eşit uzaklıkta bir kent. Geçmişi MÖ 6. yüzyıla dayanan kent, stratejik konumundan dolayı 44 kez yıkıma uğrayıp tekrar kurulmuş. 29 Ağustos 1521’de Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedilen Belgrad, 357 yıl Osmanlı egemenliğinde yönetilmiş. Bu yüzden Osmanlı’nın izlerini hala görmek mümkün. Eski şehir merkezi boyunca, Cumhuriyet meydanından, Kalemegdan’a uzanan Knez Mihajlova Caddesi ve etrafındaki trafiğe kapatılmış bölgeleri en çok turist çeken cazibe merkezi. Buralardaki şık cafe ve restoranlarda, cadde üzerindeki masalarda gelen geçenleri, seyredip, yiyip, içerek sakin, huzurlu, hoş vakitler geçirebilirsiniz. Kalemegdan Şehir içinde çınar ağaçları ve yeşillikler içinde sessiz, sakin, huzurlu ve de güvenli bir aktivite alanı. Osmanlıdan kalma Damat Ali Paşa türbesi ve Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi’nin de bulunduğu bu geniş arazide, hayvanat bahçesi, saat kulesi, askeri müze, kalenin görkemli İstanbul ve zindan kapıları, kafeler, hediyelik eşya satıcıları, spor yapan insanlar ve heykeller bulunuyor.
M. CANER ALPERM. CANER ALPERM. Caner Alper: “Gerçeği yazmak üzere yola çıktım” Senarist Yazar M. Caner Alper, “Türkiye’de azımsanmayacak bir çoğunlukta olsak da -dünyanın her yerinde olduğu gibi- bir azınlığız. Okurların bunu merak edip okuyabilmesi için kendi anılarımı, ailemin sırlarını en açık haliyle yazdım” diyor. Temiz Aile Çocuğu, M. Caner Alper’in otobiyografi türünde kaleme aldığı yeni kitabı… Çoğu kişi Caner Alper’i senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı Çekmeceler ve Zenne filmleri ile tanıyor. İkinci kitabını kaleme alan Alper, Temiz Aile Çocuğu’nda “Ne olursan ol sıradan olma” diyen annesi ile yaşadığı çatışmaları, cinsel yöneliminden dolayı çocukluğundan bu yana karşılaştığı zorlukları sade bir dille anlatıyor. “LGBTİ birey olarak anılarımı yazmak durumunda hissettim kendimi” diyen Alper ile Temiz Aile Çocuğu’nu, doğup büyüdüğü İzmir’i ve Türkiye’de LGBTİ birey olmayı konuştuk
zala balayage hair extensions balmain hair extensions clip in hair extensions uk best hair mask for fine hair how to make a ponytail wig cap hair extensions uk tresemme hair dryer boots black bridesmaids hairstyles hair extensions selena gomez hair clips 2018 vine mink brazilian hair 9a real hair wigs uk