YAZARLAR
  Şubat 2016 Tüm dünyanın en romantik ayı kabul edilen Şubat ayındayız. Ve biz de İzmir Life olarak Sevgililer Günü’nü yazdık. Ama bu yazı başka bir yazı. Aşkın her halini ele aldığımız yazımızın olduğu Şubat sayımızın dosya konusu ise Yarımada.
  DÖRT MEVSİM SPOR: KOPAONİKDÖRT MEVSİM SPOR: KOPAONİKKış geldi, çattı. Her mevsimin kendine özgü sporları olduğu gibi kışın gözdesi de kuşkusuz kayak. Kayak severlere rehber niteliğinde bir Kopaonik yazısı hazırladık. Doğu Avrupa’nın kayak merkezlerinden biri olan ve Sırbistan’da bulunan Kopaonik’i neden mi tercih etmelisiniz? İleri teknolojiyle örülmüş altyapısıyla, doğanın içinde kalmış kırsal bir güzellik Kopaonik. Haydi gelin, bu merkezi yakından inceleyelim.
  14 ŞUBAT14 ŞUBATTakvimler Şubat ayını gösterince herkesi bir başka heyecan sarıyor değil mi? Biz de Şubat ayında, dünyanın en romantik günü olan 14 Şubat ile ilgili yazmasak olmazdı. Ama bu yazı başka bir yazı.
  TIBBIN ANADOLU’DAKİ KÖKLERİTIBBIN ANADOLU’DAKİ KÖKLERİÜlkemiz tıp tarihi açısından ciddi bir çekim merkezi olabilecek değerlere sahip. Hititlerden Antik Yunan'a, Romalılardan Bizans'a bu konuda büyük bir birikim var. Gerek Anadolu’nun yetiştirdiği doktorlar, gerekse başta Asklepionlar olmak üzere tedavi merkezleri, pek çok hikayeyi bünyesinde barındırıyor. Selçuklu ve Osmanlılarda ise hastane yerine şifahane adının kullanılması bile hastaya yaklaşımın zarifliğini ortaya koyuyor.
  KAPSAM DANIŞMANLIKKAPSAM DANIŞMANLIKKapsam Danışmanlık; tüm devlet destekleri, teşvikleri konusunda hem proje çalışmalarında hem mevcut destek programlarının başvuru ve takiplerinde danışanlarına yardımcı oluyor. Özellikle TÜBİTAK, IPARD, KKYDP ve Kalkınma Ajansları projeleri Ekonomi Bakanlığı İhracat ve Hizmet Sektörü Destekleri, KOSGEB Genel Destek Programı ve Projelerine kadar tüm yatırımcılara, şirketlere ve müteşebbislere profesyonel bir ekiple hizmet veriyor.
  SEVGİLİLER GÜNÜ MALUMATISEVGİLİLER GÜNÜ MALUMATI14 Şubat’ta biraz son gelişmelerden, moda haftalarından, sevgilinize alabileceğiniz hediyelerden bahsedelim de hem içimiz açılsın hem de sevdiklerinizle farklı ve anlamlı bir gün geçirmenize katkımız olsun…
  Bosstanlı Meyhanesi Ayın MekanıBosstanlı MeyhanesiGünümüzde meyhane kavramı popüler. Herkesin eline tef verip eller havaya eğlence yapan yerler de kendilerine cafcaflı bir isim bulup, ardına meyhaneyi eklediler mi olduk sanıyorlar. O yüzden meyhane kavramını özenli düşünüp o ismin hakkını veren yerlere dikkat çekmek lazım. Bosstanlı Meyhanesi de bu ayrımı yapmış mekanlardan. Hemen hemen her gün trt sanatçılarıyla canlı müzik yapılan mekanda müzik, sohbetinizi bastıracak yükseklikte değil. Yani ister derdinizi, ister keyfinizi karşınızdaki arkadaşınıza, eşinize, dostunuza aksettirmek için bağırmanız gerekmiyor. Haftanın 7 günü 18.30 itibariyle müşterilerine kapılarını açan Bosstanlı Meyhanesi, bulunduğu yerleşim lokasyonu sebebiyle gece 12, bilemedin 12.30 kapılarını kapatıyor. Bu anlamda komşularına da özenli bir mekan. Her gün değişen 20 çeşit mezenin yanında kaliteli ara sıcaklar ve ağırlıklı et menüsünün yanında günlük balık da sunuyor Bosstanlı Meyhanesi. Fiyat politikası olarak fiks menüyü tercih eden mekan, 4-5 çeşit meze, iki ara sıcak, bir ana yemek ve 4 kişiye bir 70 lik rakı gibi bir menüyü kişi başı 80 tl olarak belirlemiş. Bu anlamda mekana gelen ne ödeyeceğini, karşılığında ne yiyip içeceğini biliyor. Mezeler konusunda esneklik olduğunu da belirtelim, boş meze tabaklarıyla rakınızı yudumlamanıza müsaade etmiyorlar. Özellikle hafta sonları rezervasyonun şart olduğunu da ekleyelim. Eğer bir güzel akşam geçirmek, kaliteli bir ortamda sakin bir müzik eşliğinde demlenmek istiyorsanız, Bosstanlı Meyhanesi mutlaka denemeniz gereken bir adres… Adres: 6352 sokak 2/A Bostanlı Telefon: 539 728 60 11
  Hilton Garden Inn Ayın MekanıHilton Garden Innİzmir’in yeni merkezi Bayraklı’da kapılarını açan Hilton Garden İnn, özellikle bu bölgede artan iş merkezlerinde çalışanlara hitap eden restoranı ile İzmir’in önemli mekanları arasındaki yerini alıyor. Özellikle öğle menüsünü 3 set yemek 25 tl fiyat politikası ve haftalık belirlenen menüsü ile bu bölgede çalışan, iyi yemek isteyen, aynı zamanda kaliteden ödün vermeden hesaplı bir fiyat politikası arayan müşteri kitlesi için bulunmaz bir nimet durumunda. Hafta içi 12-14.30 arasında hizmet veren mekan açık ve kapalı alanı ile 200 kişiye kadar konuk ağırlayabiliyor. Ücretsiz vale hizmeti de olan restoranın standart menüsünden seçilen öğle menüsü 3 setten oluşuyor; bir yardımcı-başlangıç yemeği, bir ana yemek ve tatlı. Menü fiyatından yüzde 70 daha ucuza hazırlanan bu öğle menüsü ile Bayraklı sahilinde, Hilton kalitesini yaşam istiyorsanız, adresiniz Hilton Garden İnn… Adres: 1597/1 Sokak No:6 İzban Salhane Durağı Karşısı Bayraklı İzmir Telefon: 232 495 95 00 Web: Hilton Garden Inn
  İLETİŞİM SÖYLEŞİLERİ - SANCAR MARUFLUİLETİŞİM SÖYLEŞİLERİ - SANCAR MARUFLUSon 10 yıldır, İzmir tarihine iz bırakmış isimler adına düzenlediği anma törenleri ile tanınan Sancar Maruflu, gazeteci, yazar, belediyeci, girişimci, demokratik kitle önderi unvanlarının yanında duayen bir halkla ilişkiler uzmanıdır. Maruflu ile pek çok ilke imza attığı halkla ilişkiler mesleği üzerine sohbet edeceğiz.
  AZİZ KOCAOĞLU “YARIMADA PROJESİ”AZİZ KOCAOĞLU “YARIMADA PROJESİ”“Giderek kırsalımız-köylerimiz boşalıyor, giderek üretim düşüyor ve biz bir yerde kırsalımızı tamamen kaybetmekle yüz yüze kalıyoruz.” Bu sözler Aziz Kocaoğlu’na ait. Yarımada Projesi’nin çıkış amacı da bu. Küresel sorunlara İzmir’den bir cevap bu. Daha önemlisi yerelde ve yerinde kalkınmayı hedefleyen çok büyük bir fikir ve iş.
  İZMİR’E SOKAK SOKAK GEÇİCİ MÜDAHALEİZMİR’E SOKAK SOKAK GEÇİCİ MÜDAHALEGeçici Müdahale Platformu, kentin var olan yapılarını sanatla ve tasarımla yeniden kurgulamak, İzmir’in sokaklarına yeni bir gözle bakmak istiyor.
  “100 TUHAF KİTAP”“100 TUHAF KİTAP”“100 Tuhaf Kitap”, Murat Gültekin’in geniş arşivinden Ahmet Büke’nin seçtiği kitaplardan oluşuyor. Bir koleksiyoner olan Gültekin ile tuhaf kitapları, yazar Ahmet Büke ile de bu seçkiyi nasıl yaptığı üzerine konuştuk.
  MUHTEŞEM KOLEKSİYON TIRAŞ ALETLERİMUHTEŞEM KOLEKSİYON TIRAŞ ALETLERİAhmet Sönmez; bu koleksiyonu 1957’yılında başlatmış. Tıraş olurken kullanılan bıçaklar, usturalar, jiletler, bileme aletleri, kutular, tıraş sabunları, köpükler, kolonyalar, seyahat için taşınabilir tıraş takımları ve belki benim unuttuğum nice detayları ile beş bin parçayı bulan değerli bir “Tıraş Aletleri Koleksiyonu” na sahip.
  ÖZGÜN, ARAŞTIRMACI GAZETECİ ALİ GEVGİLİLİÖZGÜN, ARAŞTIRMACI GAZETECİ ALİ GEVGİLİLİAli Gevgilili’nin 78. yaşı İstanbul’da Gazeteciler Cemiyeti’nde Meslekte İz Bırakanlar toplantısında bir söyleşi ile kutlandı. Kendisi sağlık sorunları nedeniyle Amerika’da Newyork’da çocuklarının yanındaydı. Kızı şair Elif Gevgilili Veral ve Yaşar Aksoy, Sami Kohen, Cevat Çapan, Abdi İpekçi’nin kızı Nüket İpekçi bu söyleşide Ali Gevgilili’yi ve gazetecilik anlayışını, dönemin Türkiye’sinin gündemini anlattılar.
  KALEM - ALEV KARADUMANKALEM - ALEV KARADUMAN“Yarım kalmışlık zaten bu kitabın belkemiği. Ne oralı ne buralı olamamanın acısı var ‘Anlıyorum Ama Konuşamıyorum’ diyen neslin üzerinde”
  ARKA SOKAK KEŞİFLERİARKA SOKAK KEŞİFLERİSportif bir sabah ile güne başlıyoruz. Sahilde uzun bir yürüyüş yapalım, nereden başlarsak başlayalım Asansör Durağı’nda sonlandıralım. Çünkü karşısındaki Duende Cafe’ye kahvaltı için uğrayacağız.
  E-DERGİ İzmir Life şimdi internette.
  Tıklayın, okuyun...
  Güncel sayıya göz atın
  SİNEMALAR Şubat 2016
  The Danish Girl
  Kötü Kedi Şerafettin
  AYIN MEKANLARI Şubat 2016 Hilton Garden Inn

  İzmir’in yeni merkezi Bayraklı’da kapılarını açan Hilton Garden İnn, özellikle bu bölgede artan iş merkezlerinde çalışanlara hitap eden restoranı ile İzmir’in önemli mekanları arasındaki yerini alıyor. Özellikle öğle menüsünü 3 set yemek 25 tl fiyat politikası ve haftalık belirlenen menüsü ile bu bölgede çalışan, iyi yemek isteyen, aynı zamanda kaliteden ödün vermeden hesaplı bir fiyat politikası arayan müşteri kitlesi için bulunmaz bir nimet durumunda. Hafta içi 12-14.30 arasında hizmet veren mekan açık ve kapalı alanı ile 200 kişiye kadar konuk ağırlayabiliyor. Ücretsiz vale hizmeti de olan restoranın standart menüsünden seçilen öğle menüsü 3 setten oluşuyor; bir yardımcı-başlangıç yemeği, bir ana yemek ve tatlı. Menü fiyatından yüzde 70 daha ucuza hazırlanan bu öğle menüsü ile Bayraklı sahilinde, Hilton kalitesini yaşam istiyorsanız, adresiniz Hilton Garden İnn… Adres: 1597/1 Sokak No:6 İzban Salhane Durağı Karşısı Bayraklı İzmir Telefon: 232 495 95 00 Hilton Garden Inn

  Bosstanlı Meyhanesi

  Günümüzde meyhane kavramı popüler. Herkesin eline tef verip eller havaya eğlence yapan yerler de kendilerine cafcaflı bir isim bulup, ardına meyhaneyi eklediler mi olduk sanıyorlar. O yüzden meyhane kavramını özenli düşünüp o ismin hakkını veren yerlere dikkat çekmek lazım. Bosstanlı Meyhanesi de bu ayrımı yapmış mekanlardan. Hemen hemen her gün trt sanatçılarıyla canlı müzik yapılan mekanda müzik, sohbetinizi bastıracak yükseklikte değil. Yani ister derdinizi, ister keyfinizi karşınızdaki arkadaşınıza, eşinize, dostunuza aksettirmek için bağırmanız gerekmiyor. Haftanın 7 günü 18.30 itibariyle müşterilerine kapılarını açan Bosstanlı Meyhanesi, bulunduğu yerleşim lokasyonu sebebiyle gece 12, bilemedin 12.30 kapılarını kapatıyor. Bu anlamda komşularına da özenli bir mekan. Her gün değişen 20 çeşit mezenin yanında kaliteli ara sıcaklar ve ağırlıklı et menüsünün yanında günlük balık da sunuyor Bosstanlı Meyhanesi. Fiyat politikası olarak fiks menüyü tercih eden mekan, 4-5 çeşit meze, iki ara sıcak, bir ana yemek ve 4 kişiye bir 70 lik rakı gibi bir menüyü kişi başı 80 tl olarak belirlemiş. Bu anlamda mekana gelen ne ödeyeceğini, karşılığında ne yiyip içeceğini biliyor. Mezeler konusunda esneklik olduğunu da belirtelim, boş meze tabaklarıyla rakınızı yudumlamanıza müsaade etmiyorlar. Özellikle hafta sonları rezervasyonun şart olduğunu da ekleyelim. Eğer bir güzel akşam geçirmek, kaliteli bir ortamda sakin bir müzik eşliğinde demlenmek istiyorsanız, Bosstanlı Meyhanesi mutlaka denemeniz gereken bir adres… Adres: 6352 sokak 2/A Bostanlı Telefon: 539 728 60 11