YAZARLAR
  NİSAN 2016 Kapitalizmin yeni öznesi de çocuk. Aileler süper kahramanlarla örülü bir hayal evreninde yorganından kalemine oyuncağından kıyafetine ekonomik bir batağa saplanırken, oyuncaklardaki toplumsal cinsiyet sorunu da geleceği bugünden yanlış bir biçimde şekillendiriyor. Konunun uzmanlarıyla bu mevzuyu enikonu tartıştık.
  ELİFCAN ONGURLARELİFCAN ONGURLARİzmirli oyuncu Elifcan Ongurlar ile ilk sahne deneyimini İzmir Fuarı Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda yaşamasını, ilk oyunculuk deneyimiyle ödül almasını ve Kiralık Aşk’taki Fikret Galo rolünü konuştuk.
  BEDRİ BAYKAM AYKIRI SANATBEDRİ BAYKAM AYKIRI SANATSanat çalışmalarından koleksiyonerliğe, siyasetten İzmir’e birçok konudaki düşüncelerini İzmir Life ile paylaşan Bedri Baykam’ın İzmirlilere bir mesajı var: “İzmirliler artık kendi devrimlerini yapsınlar. Çocuklarına sanat eserleriyle yaşamayı öğretmeyi, bir koleksiyonu kuşaktan kuşağa büyütmeyi, bir kültür ailesine sahip olmanın gururunu yaşatmayı hedeflesinler.”
  TÜRKİYE MEDYASI VE BİR DİSTOPYA HİKÂYESİTÜRKİYE MEDYASI VE BİR DİSTOPYA HİKÂYESİ“Hepimiz distopik bir film izler gibiyiz. Gerçekliğin çöktüğü ve bir yanılsamaya dönüştüğü yerdeyiz. Velhasıl bu ay medyayı konuşuyoruz.”
  GOLF OYNAMAYA GELEN VAR MI?GOLF OYNAMAYA GELEN VAR MI?Golf oynamak, öğrenmek isteyenler için artık Urla Sıraselviler’de bir golf tesisi var. İzmir Golf Kulübü (İZGK), Mayıs ayından itibaren temel eğitimi başlatıyor. İlerleyen zamanlarda sahalar geliştikçe golf oynamak için Kuşadası’na gitmeye de gerek kalmayacak.
  Wings for Life World Run: Koşamayanlar İçin KoşmakWings for Life World Run: Koşamayanlar İçin Koşmak8 Mayıs 2016 Pazar günü, İzmir’de koşarak tüm dünya ile yarışın. Sosyal sorumluluk projesi Wings for Life World Run’ın Türkiye ayağı bu sene İzmir’de olacak!
  Two Cups Ayın MekanıTwo CupsKahvenin başrolde olduğu, coffee bar olarak bilinen mekanlar yavaş yavaş hayatımıza giriyor. Kahvenin her türünü ve farklı sunumlarını bulabildiğiniz, alkollü tercihlerin de bulunduğu bu kahve barlarından bir tanesi de Two Cups. Niye two cups diye sorduk tabi, espressonun iki ayrı ağızdan bardağa aktarılması ve genelde kahvenin iki kişi ile içilmesine vurgu olarak mekanın adı böyle seçilmiş. Masaların geneli de iki kişilik zaten. Alsancak Kıbrıs Şehitleri’nde Leman Kültür’ün karşısında bulunan bu küçük mekan haftanın 6 günü, Pazar hariç, sabah 8 akşam 20 arası hizmet veriyor. Kahvelerinin kendilerinin kavurduğu, tatlılarını kendilerinin yaptığı Two Cups’da espresso ve kahve çeşitleri, demleme yöntemiyle hazırlanan spesialty coffee’ler, soğuk demleme kahvelere katılan viskili sunumlar ile her tür damak zevkine göre kahve imkanı bulunuyor. Eğer siz de kahvenin farklı varyasyonlarını tatmak, sakin ve güzel dizayn edilmiş bir mekanda bir iş arasında soluklanmak isterseniz, mutlaka buraya bir uğramalısınız. Espresso 6 TL Macchiato 7 TL Cortado 7.5 TL Americano 7 TL Caffe Latte 8.5 TL Mocha 9.5 TL Türk kahvesi 7 TL Spesialty Coffee: Pour Over 13 TL Chemex 13 TL Japanese Syphon (2 kişilik) 26 TL Aeropress 12 TL Cold Brew 12 TL Kıbrıs Şehitleri Cad. 179/Z1 Alsancak Telefon: 464 46 69 Web: Two Cups
  Hayyam Ocakbaşı Ayın MekanıHayyam OcakbaşıBayraklı’da gökdelenler, yeni iş merkezleri yükseldikçe, bu bölgedeki yeme içme kültürü de aynı oranda hızla gelişiyor. Meyhane konsepti ile Hayyam Ocakbaşı da 4 ay önce kapılarını bu bölgede açmış. Birbirinden lezzetli 25 çeşit mezesi, şaşlık, lokum gibi kuzu eti spesialleri, tereyağlı incik, hünkar beğendi gibi ara sıcakları ile fark yaratan bir mekan olmuş Hayyam. Kendi mezeleri Hayyam, tulum peyniri, paprika soslu acı tatlı meze Cunda, kızartma biber, süzme yoğurdu acılı meze Borani mezelerde ön plana çıkan ürünler. Şaşlık ise bir kuzudan sadece iki porsiyon çıkan çok değerli bir et. Ana yemek sınıfındaki bu et de müşterilerin favorisi konumunda. Sıralı servis denen, her üründen bir tek tabağa servis usulünün tercih edildiği mekanın, haftanın yedi günü, sabah 10 ile gece 02 arası kapıları açık. İş merkezi konumundan dolayı öğle yemeği servisi de olan Hayyam Ocakbaşı, lezzetli yemekler mezeler eşliğinde güzel bir akşam geçirmek isteyenlerin mutlaka denemesi gereken bir nezih ocakbaşı… Mezeler 8 TL Ara sıcaklar 15 TL Şaşlık 30 TL Lokum 30 TL Adana 18 TL Hayyam Ocakbaşı Mansuroğlu, 286/6. Sokak 5 A-1, Bayraklı İzmir Telefon: 232 486 1286
  URLA ROTARY KULÜBÜ - EĞİTİMDEN ÇEVREYE...URLA ROTARY KULÜBÜ - EĞİTİMDEN ÇEVREYE...Urla Rotary Kulübü Urla'nın kalkınması ve gelişmesi için kalıcı projeler üretmeyi sürdürüyor. Çocukların eğitiminden karbon salınımını azaltacak çevre projelerine kadar bölgedeki pek çok işte onların imzası var.
  ALAKIR VADİSİ’NE SES VERİN!ALAKIR VADİSİ’NE SES VERİN!Alakır Vadisi de HES (Hidroelektrik Santrali) tehdidi altında. O vadiye yerleşmiş insanların başını çektiği Alakır Nehir Kardeşliği de bu HES projelerine karşı bir mücadele yürütüyor. Aktivist Alakır Nehir Kardeşliği'nden Elif ile Alakır'ı konuştuk.
  İNGİLİZCENİN İZMİR BULUŞMASIİNGİLİZCENİN İZMİR BULUŞMASIÜlkemizde ilk kez BEST CONTEST TURKEY – Turkey's Best Non-Native English Speakers adıyla organize edilen yarışma Türkiye'nin En İyi İngilizce Konuşan öğrencisini seçmeyi ve ödüllendirmeyi amaçlıyor.
  ECE TÜRKUMUTECE TÜRKUMUTYazar, çevirmen, dansçı, sahne sanatları ve yoga eğitmeni olan Ece Türkmut ile bugünlerde onca bilgisini odakladığı nefes üzerine söyleştik.
  SERBEST DALGIÇ DİDEM KARA: “İZMİR BAŞARIMA SAHİP ÇIKACAKTIR”SERBEST DALGIÇ DİDEM KARA: “İZMİR BAŞARIMA SAHİP ÇIKACAKTIR”Didem Kara, 2016'da ilk defa Türkiye’de yapılacak olan Serbest Dalış Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etmesini beklediğimiz başarılı sporculardan biri. Ancak sponsora ihtiyacı var.
  İZMİR PERKÜSYON İZMİR PERKÜSYON Müziğin ritmine kapılmak isteyenler için farklı enstrümanlar ve farklı programlarla Afrika ve Latin Perküsyon üzerine eğitimler veren Zühal ve Hüseyin Ülkü çiftinin kurduğu İzmir Perküsyon'a gidiyoruz!
  SEVİM GÖKYILDIZ - SANATÇI SOFRALARISEVİM GÖKYILDIZ - SANATÇI SOFRALARI2008 ve 2009 yıllarında Paris’te “Gourmand” yemek kitapları yarışmasında ödül alan iki kitabı olan Sevim Gökyıldız, “Sanatçı Sofraları” isimli yeni eseriyle okurları 19’uncu ve 20’inci Yüzyıl sanatçılarının sofralarına konuk oluyoruz.
  AZ BİLİNEN ANTİK KENTLER BİSİKLET TURU BAŞLIYOR!AZ BİLİNEN ANTİK KENTLER BİSİKLET TURU BAŞLIYOR!Az Bilinen Antik Kentler Bisiklet Turu’nun beşincisi bu yıl “İon” temasıyla 21-24 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. En Batı’da olmanın verdiği öncelikle bisiklet tur mevsimi, her zaman olduğu gibi İzmir’de açılıyor. Daha önemlisi güzergâh Efes-Mimas Bisiklet Rotaları’nın aksında ilerliyor.
  BİSİKLETLİ SAHAFBİSİKLETLİ SAHAFSatın almayarak, tüketmeyerek özgürleşmeyi amaçlayan bir yaşam tarzını benimseyen Filiz Gülez ve Alper Benli: “Hepimizin hayatta rahatsız olduğu şeyler vardır. Biz bunlara çözüm üretmek üzerine bir yaşam tarzı seçtik ve harekete geçtik.”
  DENİZ BARIN KUZİNA-FOÇADENİZ BARIN KUZİNA-FOÇA“İzmirli olmak var işin ucunda, Egeliyiz.” Foça Kuzina’nın sahibi Deniz Barın, mutfak ve yemeğe olan ilgisini böyle anlatıyor.
  ANNESİNİN KIZIANNESİNİN KIZIAnnesinin Kızı’nda bu ay baharın ilk aylarını zeytinyağlılarla karşılıyoruz.
  ARKA SOKAK KEŞİFLERİARKA SOKAK KEŞİFLERİBu ay önce kahvaltı için çiçeği burnunda bir fırına Ege Fırın'a gidecek arkasından tekrardan keşfedilmesi gereken bir kitapçı olan Kedi Kitabevi'ni ziyaret edecek ve öğle yemeği için Morisi de duraklayacağız. Öğle yemeğinin ardından kahve içmek için de iki mekan önerimiz var Ayaküstü kahve ve Çukulata.
  E-DERGİ İzmir Life şimdi internette.
  Tıklayın, okuyun...
  Güncel sayıya göz atın
  SİNEMALAR Nisan 2016
  Özel Bir Gün
  Brooklyn
  AYIN MEKANLARI Nisan 2016 Hayyam Ocakbaşı

  Bayraklı’da gökdelenler, yeni iş merkezleri yükseldikçe, bu bölgedeki yeme içme kültürü de aynı oranda hızla gelişiyor. Meyhane konsepti ile Hayyam Ocakbaşı da 4 ay önce kapılarını bu bölgede açmış. Birbirinden lezzetli 25 çeşit mezesi, şaşlık, lokum gibi kuzu eti spesialleri, tereyağlı incik, hünkar beğendi gibi ara sıcakları ile fark yaratan bir mekan olmuş Hayyam. Kendi mezeleri Hayyam, tulum peyniri, paprika soslu acı tatlı meze Cunda, kızartma biber, süzme yoğurdu acılı meze Borani mezelerde ön plana çıkan ürünler. Şaşlık ise bir kuzudan sadece iki porsiyon çıkan çok değerli bir et. Ana yemek sınıfındaki bu et de müşterilerin favorisi konumunda. Sıralı servis denen, her üründen bir tek tabağa servis usulünün tercih edildiği mekanın, haftanın yedi günü, sabah 10 ile gece 02 arası kapıları açık. İş merkezi konumundan dolayı öğle yemeği servisi de olan Hayyam Ocakbaşı, lezzetli yemekler mezeler eşliğinde güzel bir akşam geçirmek isteyenlerin mutlaka denemesi gereken bir nezih ocakbaşı… Mezeler 8 TL Ara sıcaklar 15 TL Şaşlık 30 TL Lokum 30 TL Adana 18 TL Hayyam Ocakbaşı Mansuroğlu, 286/6. Sokak 5 A-1, Bayraklı İzmir Telefon: 232 486 1286

  Two Cups

  Kahvenin başrolde olduğu, coffee bar olarak bilinen mekanlar yavaş yavaş hayatımıza giriyor. Kahvenin her türünü ve farklı sunumlarını bulabildiğiniz, alkollü tercihlerin de bulunduğu bu kahve barlarından bir tanesi de Two Cups. Niye two cups diye sorduk tabi, espressonun iki ayrı ağızdan bardağa aktarılması ve genelde kahvenin iki kişi ile içilmesine vurgu olarak mekanın adı böyle seçilmiş. Masaların geneli de iki kişilik zaten. Alsancak Kıbrıs Şehitleri’nde Leman Kültür’ün karşısında bulunan bu küçük mekan haftanın 6 günü, Pazar hariç, sabah 8 akşam 20 arası hizmet veriyor. Kahvelerinin kendilerinin kavurduğu, tatlılarını kendilerinin yaptığı Two Cups’da espresso ve kahve çeşitleri, demleme yöntemiyle hazırlanan spesialty coffee’ler, soğuk demleme kahvelere katılan viskili sunumlar ile her tür damak zevkine göre kahve imkanı bulunuyor. Eğer siz de kahvenin farklı varyasyonlarını tatmak, sakin ve güzel dizayn edilmiş bir mekanda bir iş arasında soluklanmak isterseniz, mutlaka buraya bir uğramalısınız. Espresso 6 TL Macchiato 7 TL Cortado 7.5 TL Americano 7 TL Caffe Latte 8.5 TL Mocha 9.5 TL Türk kahvesi 7 TL Spesialty Coffee: Pour Over 13 TL Chemex 13 TL Japanese Syphon (2 kişilik) 26 TL Aeropress 12 TL Cold Brew 12 TL Kıbrıs Şehitleri Cad. 179/Z1 Alsancak Telefon: 464 46 69 Two Cups