ARALIK 2016 2016 yılıyla ilgili bir değerlendirme yapsak iç açıcı bir tablo ortaya çıkmayacak. Oldukça zor bir yılı geride bırakıyoruz. Siyaset olanca hoyratlığıyla hayatımızı alt üst etmeye devam ederken biz İzmir’i yazmaya, kentin sokaklarında dolaşmaya, kültür ve sanat ajandasını tutmaya, yaşama dair not düşmeye devam ediyoruz.
İZMİR'İN KADINLARI ÜRETİR EL EMEĞİ, GÖZ NURU TASARIMLARİZMİRTürkiye’de en çok kadın kooperatifinin İzmir’de olduğunu biliyor muydunuz? Kadının en görünür ve aktif olduğu şehirlerden biri olan İzmir, bu kez örgütlenmiş, üreten ve ekonomiye katılmış kadınlarıyla ön planda. Üstelik el emeği, göz nuru ve tasarım harikası ürünlerin markalaşması kentin ekonomisi ve kültürünün de taşıyıcısı olabilir.
YARIMADA ROTALARI: DEMİRCİLİ, ESKİ SÖĞÜT, ZEYTİNLER YARIMADA ROTALARI: DEMİRCİLİ, ESKİ SÖĞÜT, ZEYTİNLER Efes-Mimas Yolu’nda bu kez 22 kilometrelik bir parkurdayız. Ortalama 8 saatte tamamlanabilen güzergâhın zorluk derecesi 4. Bu da sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi yürüyüşçüler için uygun bir parkur olduğu anlamına geliyor.
VİYANA’DA YILBAŞI VİYANA’DA YILBAŞI Yeni yıl gecesi Avrupa sokakları capcanlı, gürültülü ama şenlikli bir havaya bürünür. Akrebin 12’yi vurmasına saniyeler kala ise herkes ne yapıyorsa bırakır; ondan geriye sayarken tüm kalpler bir olur. Şehrin her köşesini konserler, balolar, sıcak şarap ve leziz yemeklerle döşeyen Viyana’da yılbaşı aslında tamamen şehir geleneklerinden ibaret. Viyana tarihine yaraşır yılbaşı baloları başka nasıl açıklanabilir?
CAHİT KARAKULLUKÇU İLE SÖYLEŞİ... CAHİT KARAKULLUKÇU İLE SÖYLEŞİ... Ülkemizin gelişen şirketler topluluklarından KRK Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Karakullukçu 2016'nın son sayısında İzmir Life'ın "Ekonomi Konuğu" oldu. Cahit Karakullukçu ile dünyanın yaşadığı ekonomik olumsuzlukları, KRK Holding'in yatırım hedeflerini ve İzmir'e yönelik yatırımlarını konuştuk.
MUHİTİNDE SÖZ SAHİBİ OL!MUHİTİNDE SÖZ SAHİBİ OL!Katılımcı şehircilik platformu niteliğinde olan “Muhit” oluşumu sayesinde, semtinizle ilgili her türlü fikir ve şikâyetiniz yerel yönetimlere ulaşıyor. Muhit oluşumu halk ile yönetenlerin arasında dinamik bir iletişim ağı kurmayı amaçlıyor. http://muhit.co
The Bike Coffee Ayın MekanıThe Bike CoffeeAynı zevki, hobiyi ya da mesleği paylaşan insanların bir araya geldiği mekanların git gide artmaya başladığının farkında mısınız? Motosiklet tutkunlarına hitap eden mekanlar, kitap kafeler derken, Urla’da çok güzel bir mekan, bisikletçileri bir araya getiriyor: Bike Coffee… 2015 yılı Aralık ayında kapılarını açmış olan Bike Coffee, hem sahipleri hem müdavimleri için bisiklet kelimesinde anlam bulan eşitlik, huzur, çevre bilinci ve empati gibi kavramların paylaşıldığı ve çoğaltıldığı bir mekan. Bu anlamda benzer duygulara sahip insanların bir araya gelmesini sağlayan mekânsal bir araç burası diyebiliriz. Sosyal medyayı da aktif kullanan Bike Coffee, küçük küçük yarışmalar yaparak hediyeler de veriyor. Hayallerimizi zenginleştirmek sloganıyla başlatılan bir yarışmada, misafirlerden bir bisiklet çizmelerini isteniyor. Sonra bu çizimler, instagramda #birbisiklethayalet etiketi ile paylaşılıyor. Bir hafta boyunca her gün paylaşılan bu bisikletler arasında en çok beğenilen bisikletin sahibine 250 gr'lık Türk Kahvesi hediye ediliyor. Film gösterimi gibi çeşitli etkinliklerin de yapıldığı mekanda kullanılan kahve posaları da çöp yerine kompostlarda değerlendirilerek bisiklette anlam bulan çevre duyarlılığına da özen gösteriliyor. Haftanın yedi günü sabah 10-19 arası açık olan bu güzel kafeye profesyonel bisikletçilerden tutun, tura çıkmış bisikletçilere, evde çalışan meslek sahiplerine kadar bu ortamda bulunmaktan keyif alan herkesin uğrak yeri burası. Tek bir eksikleri olduğunu da eklediler kendileri, bisikletler için bir park yeri. Gerekli yazışmaları ve başvuruları yapmışlar ancak henüz bir sonuç alamamışlar. Belki buradan belirtirsek, o bisiklet parkı için önlerinde çıkmış olan engelin, artık her neyse, kaldırılması yolunda bir duyarlılık yaratmış oluruz, öyle değil mi? O zaman güzel bir günde ister bisikletinizle, ister bisikletsiz bu güzel mekânın havasını solumaya ne dersiniz? Latte 7,5 TL Espresso 4,5 TL The Bike Coffee 2121 Sokak 18/A, İskele Urla Telefon 232 752 1818
Ruudo Ayın MekanıRuudoİyi bir kahvenin yanında glutensiz, şekersiz kekler, muffinler ister misiniz? Ya da üstüne güzel bir ev yapımı limonata? Aç mısınız? Sandviç verelim? Rahat bir ortamda, kahvenizi yudumlarken kalabalık gürültüsü olmadan bir iki sayfa kitap mı okumak istiyorsunuz? Hepsi için tek adres mevcut: Ruudo Coffee & Bakery. Plevne Bulvarı üzerinde Nesibe-Kaan Özçörekçi çiftinin dekore edip açtığı Ruudo, dünya kahveleri, aromatik türk kahveleri, espresso, latte ve sıcak çikolata seçenekleriyle beraber çay çeşitleri ile sıcak içecekler konusunda hayli iddialı. Bunların yanında kendilerinin imal ettiği birbirinden lezzetli, ama en önemlisi şeker hastalarının özellikle tercih ettiği glutensiz ve şekersiz muffins ve kekleri ile Alsancak’da kısa sürede bilinen mekanlardan biri haline geldi. Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü, sabah 8 akşam 20.30 arası kapılarını açan 4 masalı, bu güzel butik kahve dükkanı Plevne Bulvarı üzerinde, Lozan Meydanı’ndan Reyhan’a giderken hemen sol kolda. Günün koşturmacası içinde soluklanmak isterseniz, yol değiştirmeye değer, bizden söylemesi… Sandviçler 8 - 13 TL Muffinler 5 TL Dilim Kek 4 TL Kahveler 7 - 9 TL Çaylar 6 TL Sıcak Çikolata 9 TL Sahlep 7 TL Ruudo Coffee Bakery Plevne Bulvarı 36/A, Alsancak Telefon 530.461 8553
MİMAR VOLKAN KILIÇARSLAN SÖYLEŞİMİMAR VOLKAN KILIÇARSLAN SÖYLEŞİİzmir’de yapılacak iş yok, piyasa dar, kurumsal firma kalmadı diyenler kentten ayrılmayı ya da risk almamayı tercih ederken kimileri pek çok alanda kendine yer açıyor, hatta o alanlarda profesyonelleşmeyi sağlıyor. İzmirli mimar Volkan Kılıçarslan da onlardan biri. Mimarlık ile başladığı kariyerini sabit bir alana hapsetmemiş; temizlik ve güvenlikten imalata kadar pek çok iş alanı yaratmış. Şimdi ise sosyete mimarı olarak dekorasyon ile piyasaya tekrar adım atmaya hazırlanıyor. Volkan Kılınçarslan ile kendi hikâyesi üzerine konuştuk.
SEMT: YUKARI KÖYSEMT: YUKARI KÖYYüksek yüksek binaların arasında beyaz badanalı, tek katlı taş evler... Arada sıkışmış-kalmış gibi görünseler de pek aldırış eder gibi değiller. Tepeden bakılsa bir boşluk olarak görünecek küçücük bir alanda bir köy hayatı sürüyor. Meydandaki kahvehaneler kalabalık, sohbet gırla. Aralarına katılıp kendinizi muhabbetin tam ortasında bulmanız an meselesi. Çayın tadı zaten bir başka…
KARAOVA LEZZET YOLUKARAOVA LEZZET YOLUBiz Bodrum’u Halikarnas Balıkçısı’nın sözleri ile sevdik. “Yokuşbaşı” muhabbetini bu gazetecinin yazılarının sürekli okurları bilir diye düşünüyor ve yazmıyorum… Bu yazıyı da “Gastronomi Turizmi” üzerine yazıyorum. Bodrum’da yeni bir gastronomik yol üzerine… Bodrum üzerine yazıyorsak iki büyük Halikarnaslıdan Balıkçı ve Heredot’tan söz etmemek olur mu?
GAZİEMİR ROTARY KULÜBÜGAZİEMİR ROTARY KULÜBÜGaziemir Rotary Kulübü Dönem Başkanı Demet Özkeleş: “Rotary topluma hizmet edeceğiniz dostlarınızla iyi vakit geçirebileceğiz her gün kendinize bir şeyler katabileceğiniz uluslararası kocaman bir aile, iyi ki bu ailenin bir parçasıyım.”
YÜCEL KALE VE ÇANTALARIYÜCEL KALE VE ÇANTALARISanatın en sessiz dallarından heykel deyince akla ilk gelen isimlerden biri Yücel Kale. Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümü'nden mezun olduktan sonra katıldığı birçok sergiyle yurt içi ve yurt dışında büyük işlere imza atan Kale, Swissôtel Büyük Efes’in lobisinde ArtBag koleksiyonuyla İzmirlilerle buluşuyor. Ahşapla başladığı heykel serüveninde metal, deri ve cam da çalışan Kale, 2000'lerin başında ilk sergisini bir okul gibi gördüğünü söylediği Galeri Apel'de açtı. Yeni açıldığı dönemlerde piyasanın en avangard galerinden biri Apel'in ilk sanatçısı olan Kale, böylece dönemin parlayan genç sanatçılarından biri oldu.
YETENEĞİN ULUSLARARASI TIRMANIŞI: EMRE YAVUZYETENEĞİN ULUSLARARASI TIRMANIŞI: EMRE YAVUZViyana’da yaşayan Emre Yavuz, 1990 İzmir doğumlu. Üç yaşında okuma-yazmayı öğrenmekle kalmayıp bir de okuduklarını ezberlemeye başlayınca ailesi tedirgin olup onu bir psikoloğa götürmüş. Psikolog, “Okumak istiyorsa kitapları önünden kaldırmayın ama ilgisini dağıtacak bir uğraş daha bulun” diye tavsiyede bulunmuş. Emre Yavuz, müzik dünyasındaki yolculuğuna bu tavsiye ile adım atmış. Müzik eğitimine de "Sanatta Üstün Yetenekli Çocuklar Yasası" kapsamında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başlamış. Sonrasını Emre Yavuz’dan dinleyelim…
ÇILGIN PİYANİST FRİEDRİCH GULDAÇILGIN PİYANİST FRİEDRİCH GULDAFriedrich Gulda’yı ismen bilmiyor olabilirsiniz. Peki, ya yaramaz piyanist dersem? Sanırım o zaman zihninizin derinliklerinde çok yetenekli ve bir o kadar da muzur bir sanatçıya işaret etmiş olurum. Friedrich Gulda, Avusturya’nın ünlü klasik-jazz piyanistlerinden biri. İlginç kişiliğiyle sadece Avusturya’da değil Avrupa ve dünyada da ses getiren bir sanatçı.
RAŞEL MESERİ: "BANA MASAL ANLATMA"RAŞEL MESERİ: "BANA MASAL ANLATMA"Raşel Meseri’yi önce reklamcılık kariyeri, ardından film ve belgesel çalışmaları, ama en çok da çocuk edebiyatı ile tanıdık. Meseri, İzmir’in yakın geçmişinin belleğine ışık tutan “İzmir Deniz Çocukları” ve “Sadece Adı Kaldı Elimizde: Kortejolar” belgesellerinden sonra, birçok kısa filmin yönetmenlik ve yapımcılığını üstlendi.
KİTAP: KUŞ OLSAM EVİME UÇSAMKİTAP: KUŞ OLSAM EVİME UÇSAMGünün birinde herkes mülteci olabilir. Bu söz okuduğumuzda ne kadar basit, dudaklarımızdan bir çırpıda, birkaç saniyede dökülüveriyor. Evimde salonda oturmuş düşünüyorum, bir çırpıda evimi terk etmek zorunda kalsam yanıma neleri alabilirim.
ANNESİ KIZI • YENİ YIL TARİFLERİANNESİ KIZI • YENİ YIL TARİFLERİGeçen yıl Annesinin Kızı Yeni Yıl Kurabiye Yarışması'nda Şekerişi Kurabiyesi tarifiyle Fatma Gören birincilik ödülünü kazanmıştı. Geleneksel yaşam kültürünü koruyan ve yaşatan bir aile gören Ailesi. Annesinin de, kızının da ellerinin lezzeti dorukta. Hem marifetli, hem de çok misafirperverlerdi doğrusu. İkisi de pek çok tarifini bizimle paylaştılar. Bu yılbaşında bir değişiklik yapın Hindi’lere kıymayın. Oğlak Etli Sarma yeni yıl sofranızın baş tacı olabilecek nefasette. Şekerişi de tam bir yeni yıl kurabiyesi olabilecek şıklıkta.
12 METREKARELİK DÜKKÂNDA 10 BİN KEMER12 METREKARELİK DÜKKÂNDA 10 BİN KEMERKemeraltı’nda Havra Sokağı’ndan Anafartalar’a doğru devam ettiğinizde solda, L'Agora Old Town Hotel’i hemen geçince kemerlerin bir sarmaşık misali yukarıdan aşağıya doğru süzüldüğü küçücük bir dükkân göreceksiniz. Peki, 12 metrekarelik bir yerde 10 bin kemerin olabileceğini tahmin eder miydiniz?
ARKA SOKAKLARARKA SOKAKLARSoğuk bir kış sabahı güne nasıl başlanır? Nasıl mutlu olunur? Nasıl iç ısınır? Hepsinin çözümünü buldum. Peşimden gelin, sizi 3'ü 1arada çözümüme götürüyorum!
BİR SOKAK "FAZIL BEY CADDESİ"BİR SOKAK "FAZIL BEY CADDESİ"Bir ucu Girne Caddesi'ne diğer ucu sahile çıkan Fazıl Bey Caddesi, Karşıyaka'nın karmaşısından uzaklaşıp kafanızı dinleyebileceğiniz bir cadde. Belki Raika'da öğle yemeği yer, Mimart Cafe'de bir yorgunluk kahvesi içersiniz.
E-DERGİ İzmir Life şimdi internette.
Tıklayın, okuyun...
Güncel sayıya göz atın
SİNEMALAR Aralık 2016
Tereddüt
Assassin's Creed
AYIN MEKANLARI Aralık 2016 Ruudo

İyi bir kahvenin yanında glutensiz, şekersiz kekler, muffinler ister misiniz? Ya da üstüne güzel bir ev yapımı limonata? Aç mısınız? Sandviç verelim? Rahat bir ortamda, kahvenizi yudumlarken kalabalık gürültüsü olmadan bir iki sayfa kitap mı okumak istiyorsunuz? Hepsi için tek adres mevcut: Ruudo Coffee & Bakery. Plevne Bulvarı üzerinde Nesibe-Kaan Özçörekçi çiftinin dekore edip açtığı Ruudo, dünya kahveleri, aromatik türk kahveleri, espresso, latte ve sıcak çikolata seçenekleriyle beraber çay çeşitleri ile sıcak içecekler konusunda hayli iddialı. Bunların yanında kendilerinin imal ettiği birbirinden lezzetli, ama en önemlisi şeker hastalarının özellikle tercih ettiği glutensiz ve şekersiz muffins ve kekleri ile Alsancak’da kısa sürede bilinen mekanlardan biri haline geldi. Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü, sabah 8 akşam 20.30 arası kapılarını açan 4 masalı, bu güzel butik kahve dükkanı Plevne Bulvarı üzerinde, Lozan Meydanı’ndan Reyhan’a giderken hemen sol kolda. Günün koşturmacası içinde soluklanmak isterseniz, yol değiştirmeye değer, bizden söylemesi… Sandviçler 8 - 13 TL Muffinler 5 TL Dilim Kek 4 TL Kahveler 7 - 9 TL Çaylar 6 TL Sıcak Çikolata 9 TL Sahlep 7 TL Ruudo Coffee Bakery Plevne Bulvarı 36/A, Alsancak Telefon 530.461 8553

The Bike Coffee

Aynı zevki, hobiyi ya da mesleği paylaşan insanların bir araya geldiği mekanların git gide artmaya başladığının farkında mısınız? Motosiklet tutkunlarına hitap eden mekanlar, kitap kafeler derken, Urla’da çok güzel bir mekan, bisikletçileri bir araya getiriyor: Bike Coffee… 2015 yılı Aralık ayında kapılarını açmış olan Bike Coffee, hem sahipleri hem müdavimleri için bisiklet kelimesinde anlam bulan eşitlik, huzur, çevre bilinci ve empati gibi kavramların paylaşıldığı ve çoğaltıldığı bir mekan. Bu anlamda benzer duygulara sahip insanların bir araya gelmesini sağlayan mekânsal bir araç burası diyebiliriz. Sosyal medyayı da aktif kullanan Bike Coffee, küçük küçük yarışmalar yaparak hediyeler de veriyor. Hayallerimizi zenginleştirmek sloganıyla başlatılan bir yarışmada, misafirlerden bir bisiklet çizmelerini isteniyor. Sonra bu çizimler, instagramda #birbisiklethayalet etiketi ile paylaşılıyor. Bir hafta boyunca her gün paylaşılan bu bisikletler arasında en çok beğenilen bisikletin sahibine 250 gr'lık Türk Kahvesi hediye ediliyor. Film gösterimi gibi çeşitli etkinliklerin de yapıldığı mekanda kullanılan kahve posaları da çöp yerine kompostlarda değerlendirilerek bisiklette anlam bulan çevre duyarlılığına da özen gösteriliyor. Haftanın yedi günü sabah 10-19 arası açık olan bu güzel kafeye profesyonel bisikletçilerden tutun, tura çıkmış bisikletçilere, evde çalışan meslek sahiplerine kadar bu ortamda bulunmaktan keyif alan herkesin uğrak yeri burası. Tek bir eksikleri olduğunu da eklediler kendileri, bisikletler için bir park yeri. Gerekli yazışmaları ve başvuruları yapmışlar ancak henüz bir sonuç alamamışlar. Belki buradan belirtirsek, o bisiklet parkı için önlerinde çıkmış olan engelin, artık her neyse, kaldırılması yolunda bir duyarlılık yaratmış oluruz, öyle değil mi? O zaman güzel bir günde ister bisikletinizle, ister bisikletsiz bu güzel mekânın havasını solumaya ne dersiniz? Latte 7,5 TL Espresso 4,5 TL The Bike Coffee 2121 Sokak 18/A, İskele Urla Telefon 232 752 1818