KASIM 2019 Hem tematik olarak düzenlenen EXPO 2023’e hem de ülkelerin yarıştığı genel EXPO 2030’a İzmir’in aday olacağını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, önümüzdeki günlerde resmi olarak sürecin başlayacağını belirtti.
EXPO 2030'A ADAYIZEXPO 2030İzmir, EXPO 2030'a aday oluyor Hem tematik olarak düzenlenen EXPO 2023’e hem de ülkelerin yarıştığı genel EXPO 2030’a İzmir’in aday olacağını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, önümüzdeki günlerde resmi olarak sürecin başlayacağını belirtti.
DİJİTAL DÖNÜŞÜMDİJİTAL DÖNÜŞÜMTürk Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (TÜSİAD) ve Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) işbirliği ile Sanayide Dijital Dönüşüm Günleri’nin yedincisi Hugo Boss Tekstil Sanayi İNEX Center’de gerçekleştirildi. Üretimin dijitalleşmesi başlıklı toplantının açılışında konuşan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, Sanayide dijital dönüşüm olgusu, üretimde verimlilik, maliyetlerde kontrol ve hız kazandıracak çeşitli teknolojilerle hayat standardımızı yükseltecek üretken büyüme anlamına geldiğini söyledi. Sivri, bu anlayışla, bugün sanayinin dijital dönüşümünün tedarik zincirinin tüm aşamalarına entegre edilmesi için nelere gereksinim duyulduğunun ve etkilerinin tartışılması gerektiğini anlattı. Türkiye’nin ve Ege Bölgesi’nin rekabet gücünün korunması ile artırılmasını öncelikli konularımız arasında gördüklerin vurgulayan Başkan Sivri, “Yeni üretim teknikleri ve bu tekniklerin değer zincirinde tetikleyeceği dönüşüm, ülkemizin üretim döngüsünü yüksek katma değere evirme potansiyelini barındırıyor. Bu doğrultuda Türkiye için dijital dönüşümün öncü ekonomileri arasında yer almak kaçınılmaz bir önemdedir. Zira, inovasyon ile icat ettiğiniz yeni buluşların, patentlerin bir yandan da arkasına güçlü bir sanayi altyapısını alarak üretime dönüşmesi, ekonomik sisteme dahil edilmesi gerekiyor. Dünyada yer edinmiş, kabul görmüş, ekonomik katkısı arttırılmış, patent ve inovasyonlara ihtiyacımız var” diye konuştu.
KÖKLER KARAOSMANOĞULLARIKÖKLER KARAOSMANOĞULLARIOsmanlı padişahlarının hem güç çatışmasına girdiği hem de savaşlarda destek aldığı bir aile o. Ayânlık tarihinin tüm sahnelerinde varlar. Çiftçilik ve yöneticilik geleneğini yaklaşık dört yüz yıldır sürdüren Karaosmanoğlu Ailesi, en çok da ünlü edebiyatçı Yakup Kadri ile tanınıyor. Osmanlı’nın en ünlü âyânları: Karaosmanoğulları Hepimizin bildiği bir Karaosmanoğlu var. "Türk edebiyatındaki ilk gerçekçi roman" Yaban’ın yazarı Yakup Kadri Karaosmanoğlu, mesela. 1971'in reformist Başbakan Yardımcısı Atilla Karaosmanoğlu’nu, Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu’nu biliriz. Aileden en azından birini duymuş çok kişinin olması normal ama aile bireylerinin tamamının tanınması mümkün değil. Kendilerinin dahi tanımadığı akrabaları var. Çünkü onlar dünyanın en kalabalık sülalelerinden, kökeni en eskiye gidenlerden. Osmanlı ‹mparatorluğu’nda Batı Anadolu’nun yönetimiyle, ekonomisiyle ilgili araştırmacılar hep onlara rastlıyor. Japon Osmanlı tarihçisi Yuzo Nagata için de öyle olmuş; Nagata "Tarihte ayânlar"ı araştırırken "Karaosmanoğulları Üzerinde Bir ‹nceleme" çıkmış ortaya. Kültür Bakanlığı ve Türk Tarih Kurumu’nun desteğiyle basılan kitap, ailenin 17’nci yüzyıldan bu yana Manisa ve çevresinde kurduğu egemenliği anlatıyor. Japon bilim adamı, "Manisa bölgesi ile Karaosmanoğulları, Türkiye’nin bölgesel tarihini araştırma sahasında üzerinde en çok çalışılmış bölge ve ailedir" diyor. Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde, 3. Selim ve 2. Mahmud ile Karaosmanoğulları arasındaki çekişmeleri ayrıntılı olarak açıklayan bilgiler olduğunu söylüyor.
GEZİ BAKÜGEZİ BAKÜGelelim Azerbaycan’ın köklü ailelerinden ve bir dönem Komünist Partisi başkanlığını da yapan Haydar Aliyev’in adına düzenlenmiş Kültür Merkezi’ne. Bugüne kadar gördüğüm en muhteşem yapı, içine girdiğinde saatlerce dolaşıyor insan. Azerbaycan’ın en önemli yapılarından biri olarak gösterilen Haydar Aliyev Kültür Merkezi, 2007’de düzenlenen bir yarışmanın sonucunda Zaha Hadid tarafından tasarlanmış.
VITTORIO PISANIVITTORIO PISANIVittorio Pisani; İzmir’in 15 Mayıs 1919 günü Yunan Ordusu tarafından işgalini betimleyen tablolarla tanınır. Pisani, işgal sırasında gördüklerini, yaşadıklarını on adet tabloya yansıtmıştır. İzmir’in işgali 1921’den beri genelde bu suluboya tablolarla birlikte anlatılır.
SEVİNCE MEYHANE Ayın MekanıSEVİNCE MEYHANEİzmir’in her şeyi bir başka güzel. Havası, denizi, kızları… Yemekleri lezzetleri de önemli… Hani İzmir ve yemek değince hemen aklımıza “rakı, balık” gelir ama biz size bir esnaf lokantası önereceğiz. Gündüz esnaf lokantası akşamları kaliteli bir meyhane olarak hizmet veren “Sevince”, mutlaka denemeniz gereken tatları barındırıyor. Mekanın menüsündeki her lezzet tabağında ailenin emeği de var… Kıymalı yaprak sarmasına anne eli değmiş gibi, başka yerde bulamayacağınız gül şeklindeki kabak tatlısı ise ayrı bir ustalık ürünü… Ot tabağı, kuzu etli arapsaçı yemeği de ustaların el lezzetleri ile pişirilmiş. Önünüze geldiğinde garanti olarak ağzınızın suyu akacak… Fiyatları da gayet makul olan Sevince'nin yol tarifi de basit; Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde limana doğru giderken Dostlar boyoz fırınını geçince, hemen sağda sizi “Hayat sevince güzel” mottosuyla karşılayan Sevince lokantasını göreceksiniz… Eğer, Alsancak Gar tarafından geliyorsanızt; Türk Telekom’un sokağına girince biraz ileride yer alıyor… Sevince'nin sahibi Kemal Karaşahin turizm kökenli bir işletmeci, Ankara ve İstanbul deneyimlerinin ardından 2005’den bu yana İzmir’de eşi Ceyda Hanımla birlikte konuklarını evlerinde ağırlar gibiler... “Hayat sevince güzel” demek için mutlaka uğramalısınız. Bir kere uğrayan müdavim oluyor. Sevince Lokanta • Meyhane Kıbrıs Şehitleri 1471 Sokak 20/A Alsancak Telefon 232.421 3570
SELANİKSELANİKBizim gibi İzmir’in 20. yüzyılın ilk yarısındaki haline sevgi ile özlem duyanlar için Selanik biçilmiş kaftan... İki güzel kız kardeş İzmir ile Selanik… Selanik Thermai Körfezi’nin kıyısında kurulmuş, hemen yanı başında 1201 metrelik Khortiatis Dağı’nın bulunması, bu kentin İzmir’e benzetilmesinde ilk etken. Körfez, bizim körfeze dağ da Yamanlar Dağı’na çok benziyor.
KÜRŞAT BAŞARKÜRŞAT BAŞARGazeteci, yazar, müzisyen, senarist, televizyon programcısı ve oyuncu kimliklerini birarada taşıyan Kürşat Başar'la 4 Kasım'da İlhan Şeşen ile AASSM sahnesine çıkacağı İzmir konseri öncesi buluştuk. "Bir koltuğa iki karpuz sığmaz" derler. Yani, "ne kadar akıllı ve çalışkan olursanız olun, iki işi aynı zamanda başaramazsınız." anlamında... Bizim sohbetin konusu da genellikle Kürşat Başar'ın bir koltuğa kaç karpuz sığdırdığı üzerine gelişti.
YOYOLANDYOYOLANDÜlkemizde çocuk eğitiminin gelişmesi yönünde başarılı girişimler sürüyor. İzmir'den yola çıkan Yoyoland çocukların beceri ve vücut koordinasyonlarını geliştirmelerine yardımcı olan bir eğitim merkezi... Yoyoland'ın hikayesini dinlemek üzere sorularımızı Yankı Tanık'a yönelttik.
HOBBİT HOUSEHOBBİT HOUSESinem Can ve Murat Asilcan; onlar, bir ütopyayı gerçeğe dönüştürdüler. İstanbul’da açtıkları aş evinde sokak çocuklarının karnını doyurarak başladıkları iyilik paylaşım hareketini, Urla’da Barbaros Köyü’nde kurdukları Hobbit House’ta sürdürüyorlar. Burada İyilik Müzesi'ni gezebilir, keyifli bir iyilik kahvaltısı yapabilirsiniz. Çocukların okuduğu masal kitapları ve oyuncaklar getirerek karşılıksız iyiliğe dokunabilirsiniz.
TARIK GÖKTARIK GÖKHayatını, fotoğraf ve yol üzerine kuran Tarık Gök, sırt çantasıyla gezmeye başladığından bu yana sayısız fotoğraf ve hikaye biriktirdi. 2013 yılında Hindistan seyahati sırasında hayatı değişen ve kimliğini bulan Tarık Gök, biriktirdiği hikayeleri Aksoy Plaza’da yoğun katılımlı bir sergiyle taçlandırdı. O günden bugüne fotoğraf çekmeye ve yolculuğa devam eden Tarık Gök, başta Hindistan yolculuğunu ve fotoğraflarını bizimle paylaştı.
TİYATRO 35TİYATRO 35"Tiyatro35, hiçbir kurum veya şahıstan destek almadan tamamen alın teri ile kuruldu. Çok büyük emekler var bu emeğinizin karşılığını ödül ile taçlandırmak onur verici. İşimize olan motivasyonumuzu yukarıda tutuyor." diyen Tiyatro35 Sahne Sanatları Atölyesi kurucusu yönetmen, oyuncu, yazar Atilla Alpar ile tiyatroları ve yeni projelerini tanıtmak amacıyla sohbet ettik.
E-DERGİ İzmir Life şimdi internette.
Tıklayın, okuyun...
Güncel sayıya göz atın
AYIN MEKANLARI KASIM 2019 SEVİNCE MEYHANE

İzmir’in her şeyi bir başka güzel. Havası, denizi, kızları… Yemekleri lezzetleri de önemli… Hani İzmir ve yemek değince hemen aklımıza “rakı, balık” gelir ama biz size bir esnaf lokantası önereceğiz. Gündüz esnaf lokantası akşamları kaliteli bir meyhane olarak hizmet veren “Sevince”, mutlaka denemeniz gereken tatları barındırıyor. Mekanın menüsündeki her lezzet tabağında ailenin emeği de var… Kıymalı yaprak sarmasına anne eli değmiş gibi, başka yerde bulamayacağınız gül şeklindeki kabak tatlısı ise ayrı bir ustalık ürünü… Ot tabağı, kuzu etli arapsaçı yemeği de ustaların el lezzetleri ile pişirilmiş. Önünüze geldiğinde garanti olarak ağzınızın suyu akacak… Fiyatları da gayet makul olan Sevince'nin yol tarifi de basit; Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde limana doğru giderken Dostlar boyoz fırınını geçince, hemen sağda sizi “Hayat sevince güzel” mottosuyla karşılayan Sevince lokantasını göreceksiniz… Eğer, Alsancak Gar tarafından geliyorsanızt; Türk Telekom’un sokağına girince biraz ileride yer alıyor… Sevince'nin sahibi Kemal Karaşahin turizm kökenli bir işletmeci, Ankara ve İstanbul deneyimlerinin ardından 2005’den bu yana İzmir’de eşi Ceyda Hanımla birlikte konuklarını evlerinde ağırlar gibiler... “Hayat sevince güzel” demek için mutlaka uğramalısınız. Bir kere uğrayan müdavim oluyor. Sevince Lokanta • Meyhane Kıbrıs Şehitleri 1471 Sokak 20/A Alsancak Telefon 232.421 3570

zala balayage hair extensions balmain hair extensions clip in hair extensions uk best hair mask for fine hair how to make a ponytail wig cap hair extensions uk tresemme hair dryer boots black bridesmaids hairstyles hair extensions selena gomez hair clips 2018 vine mink brazilian hair 9a real hair wigs uk